Part-time iş ilanları son 3 yılda yüzde 40 oranında arttı

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklı insan kaynakları platformu Eleman.net, son yıllarda artan part- time iş ilanlarını değerlendirdi. Part-time iş ilanlarının son 3 yılda yüzde 40 oranında arttığını söyleyen Eleman.net Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Duyarlar, en çok; hizmet, gıda/restoran ve organizasyon alanlarında part-time elaman arandığının altını çizdi.

Part-time iş ilanları son 3 yılda yüzde 40 oranında arttı
31 Aralık 2018 - 12:59

Son aylarda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle iş verenler kalifiyeli elemanını çıkarmamak için part-time seçeneğini tercih ediyor.  Son 3 yılda yayınlanan iş ilanlarına baktığımızda part-time iş ilanlarında yüzde 40 oranında bir artış yaşandığını söyleyen Eleman.net Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Duyarlar, en çok; hizmet, gıda/restoran ve organizasyon alanlarında part-time elaman arandığının altını çizdi.

“Fiyat/performans anlamında part-time çalışma seçeneği avantajlı konumda” Özellikle sirkülasyonun yoğun olduğu veya belli zaman aralıklarında iş yoğunluğu oluştuğu için anlık eleman ihtiyacı duyan iş alanlarında part-time pozisyonlarda daha fazla eleman arandığının altını çizen Duyarlar, bu sayede firmaların anlık yoğunluklarını bu şekilde çözdüğünü söyledi. Firmalara maliyet olarak da daha uygun ücretlerle eleman çalıştırması fiyat/performans anlamında büyük avantaj sağladığını söyleyen Duyarlar, “Son dönemde yaşanan ekonomik daralma ile birlikte özellikle bazı sektörlerde part-time çalışma seçeneklerini arttığını hatta mevcut çalışanlara dahi part-time çalışma seçeneğinin teklif edildiğini görüyoruz. Hali hazırda azalmış olan iş hacmiyle doğru orantılı olarak firmalar çalışan maliyetlerini de azaltmaya çalışıyor. Birçok firma işten çıkarma yapmak istemediği için çalışanın da mağdur olmaması için part-time seçeneğini değerlendirmeye çalışıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde part-time çalışma seçeneğinin artış göstereceğini söyleyebiliriz. Part-time çalışma seçeneği özellikle hizmet, restoranlar, perakende-mağazacılık gibi sektörler için en fazla tercih edilen yöntem. Hem iş veren hem de çalışan için önemli avantajlar sunuyor. Her iki taraf da zamanını en etkin şekilde değerlendirmiş oluyor. Özellikle firmalar açısından fiyat/performans anlamında part-time çalışma seçeneği iş alanına göre büyük avantaj sağladığı için tercih ediliyor.
 

Bu haber 907 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum