Parmak ile matematik yapmanın püf noktaları

İster inanın ister inanmayın çarpma işlemi le başı belada olanlar sadece çocuklar değil. En basit çarpma işleminde hesap makinesine başvurmadan önce aşağıda anlatılan parmakları kullanarak yapılan çarpma tekniklerinin kullanımı aradığınız cevapları bulmada işinize yarayacaktır.

02 Ocak 2017 - 10:02

İşte parmak ile matematik problemlerinin bulma yöntemi 
   
3 ile Çarpma


Parmaklarınızın üç bölümden oluştuğunu fark ettiniz mi? Bunu kullanıp her bir parmağın üzerindeki bölümleri sayarak 3×1 ile 3×10 arasındaki herhangi bir sayıyı hesaplayabilirsiniz. Başlayalım:

3 ile çarpacağınız parmak sayısını havaya kaldırın. Örneğin; problem 3×4 ise dört parmağınızı havaya kaldırın.
Kaldırdığınız her parmağın her bir bölümünü sayın ve doğru cevap olan 12’ye ulaşmalısınız.
 


 4 İle ÇarpmaBaşlayalım:

4 ile çarptığınız sayıya karşılık gelecek parmak sayısını havaya kaldırın. Örneğin; 4×6’yı çarpacaksanız altı parmağınızı kaldırın.
Soldan sağa doğru her parmağınızı ikişer sayın. Daha sonra aynı işlemi en son kaldığınız parmaktan başa doğru geri uygulayın. Son parmak iki defa sayılacak unutmayın.
İpucu: Hangi parmağın iki defa sayıldığını takip etmek için bazen ilk kez saydığınızda parmağınızı indirmeniz ve ikinci defa saydığınızda geriye doğru gitmenizi kolaylaştıracaktır.

Not: Belki kolay bir çarpmadır ama 2 ile çarparkende bu tekniği tek yönlü olarak kullanabilirsiniz.

 

El Kullanarak 6, 7, 8 ve 9 İle Çarpma

Başlamak için her parmağa bir numara verin. Başparmaklarınız iki elinizde de hep 6’yı; işaret parmaklarınız 7’yi temsil etmeli vb.
Daha sonra çarptığınız sayıları da kapsayan her bir parmağı indirin. Örneğin; 7×8’i çarpıyorsanız, sol elinizde başparmağınızı, işaret parmağınızı ve orta parmağınızı; sağ elinizde başparmağınızı ve işaret parmağınızı indirmelisiniz.
Başlarken, yukarıdaki parmakları çarpın. 8×7 örneğinde sağ elinizde iki parmak, sol elinizde üç parmak olacaktır. 3×2’yi çarpın, 6 olacaktır. Bu sizin birler basamağındaki sayınızdır.
Ardından aşağıdaki parmaklarınızı 10’ar 10’ar sayın. 7×8’de toplam beş parmağınız aşağıda olmalıdır – bu yüzden toplamda 50 bulursunuz.
Yukarıdaki ve aşağıdaki parmaklarınızdan elde ettiğiniz iki sayıyı birlikte toplayın (50+6), aslında 7×8’in cevabı olan 56’yı bulmalısınız.
Sadece 9 İçin Başka Bir İpucu


9 le çarpma

Sadece 9 ile çarpmada kullanılan bağımsız olarak çalışan bir ipucu var:


Başlamak için avuç içleriniz size bakacak şekilde on parmağınızı kaldırın

Sol elinizin başparmağından başlayarak her parmağa bir numara verin. Sol elinizin başparmağı bir, işaret parmağı iki olacaktır vb. numaralandırma sağ el başparmağı 10 olana kadar devam edecektir.

Çözüme ulaşmak için 9 ile çarptığınız sayıya denk gelen parmağı indirin. Örneğin; eğer 9×7’yi çarpıyorsanız sağ elinizdeki yedinci parmağı indirmelisiniz.
İndirdiğiniz parmağın solundaki tüm parmakları 10’ar 10’ar sayın. Bu durumda 60 bulursunuz.
İndirdiğiniz parmağın sağındaki tüm parmakları 1’er 1’er sayın. Bu durumda 3 bulursunuz.
İndirdiğiniz parmağı saymayın. Cevabınız 63’tür.
Biraz deneyerek bu metodları hayatınıza geçirmeniz işlerinizi hızlandırabilir.
Hazırlayan: Fatma Erdoğan
Kaynak: Matematiksel

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti