Papua Yeni Gine, ülkenin doğusunda meydana gelen 7,6 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Deprem sonrasında bilgi veren Papua Yeni Gineli halk Madang kasabası yakınlarındaki ve iç kesimlerdeki binalarda hasar olduğunu dile getirdi.

ABD JEOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMUNCE TSUNAMİ UYARISI YAPILDI

Deprem ile ilgili bilgileri açıklayan ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin ardından oluşabilecek bir tsunami uyarısı yayınladı ancak hemen ardından tsunami tehdidinin artık geçtiğini söyledi. Ayrıca bazı kıyı bölgelerinde küçük deniz seviyesi dalgalanmaları olabileceği de kurum tarafından ifade edildi.

AFP'DE BİNALARDA HASAR OLDUĞU BİLDİRİLDİ

AFP'ye konuşan Madang'daki yerel halk, "çok güçlü bir sarsıntı" hissettiklerini söylerken binalarda da hasar meydana geldiği bildirildi.

İnternet Haber Sitelerine BİK'ten Sevindirici Haber İnternet Haber Sitelerine BİK'ten Sevindirici Haber

DAKİKALAR ÖNCE İKİ GÜLÜ DEPREM DAHA OLDU

USGS, depremin Kainantu kasabasına yaklaşık olarak 67 kilometre uzaklıkta 61 kilometre derinlikte meydana geldiğini bildirirken, yaşanan depremden dakikalar önce, yine aynı bölgede Endonezya açıklarında 6,1 ve 6,4 büyüklüğünde art arda iki şiddetli deprem meydana gelmişti.

ÜLKE BEŞİK GİBİ SALLANIYOR

Papua Yeni Gine, "Ateş emberi" olarak adlandırılan Pasifik deprem kuşağı üzerinde yer almakta bu nedenle ülkede sık sık depremler yaşanıyor.