Dışişleri Bakanı Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefonda görüştü

İSLAMABAD (AA) - Pakistan'da Terörle Mücadele Mahkemesi, protestolarda "orduya ait kurumlara zarar verdikleri" iddiasıyla aralarında eski bir milletvekilinin de bulunduğu 16 kişinin askeri mahkemede yargılanmaları için silahlı kuvvetlere teslim edilmesine izin verdi.

The News gazetesindeki habere göre, ordu, 9 Mayıs’ta eski Başbakan İmran Han’ın tutuklanmasının ardından düzenlenen şiddetli protestolarda silahlı kuvvetlere ait kurumlara zarar verenlerin askeri mahkemede yargılanmaları amacıyla teslim edilmelerini istedi.

Terörle Mücadele Mahkemesi Hakimi Abher Gül Han, protestolarda Lahor'da kolordu komutanının evine saldıran ve aralarında eski Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) milletvekilinin de bulunduğu 16 kişinin askeri mahkemede yargılanması için ordu yetkililerine teslim edilmesine izin verdi.

Bu kişilerin yargılanmasına ne zaman başlanacağına dair ordudan henüz açıklama yapılmadı.

- 10 gösterici ölmüştü

Han'ın yolsuzlukla suçlandığı dava sebebiyle 9 Mayıs'ta tutuklanmasının ardından başlayan protestolarda en az 10 PTI taraftarı hayatını kaybetmişti.

Gösterilerde çok sayıda özel ve kamu mülkü zarar görmüş, polis araçları ateşe verilmişti.

Protestolarda Ravalpindi'deki Genelkurmay Başkanlığı dahil farklı şehirlerdeki askeri kurumlar da hedef alınmıştı.

Hükümet, "sivil ve askeri kurumlara saldırdıkları ve zarar verdikleri" iddiasıyla 4 binden fazla kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

PTI ise aralarında kadınların da bulunduğu 10 binden fazla PTI destekçisinin gözaltına alındığını öne sürmüştü.

Pakistan ordusundan 16 Mayıs'ta yapılan açıklamada, İmran Han’ın tutuklanmasının ardından başlayan protestolarda orduya ait kurumlara saldıranların, “askeri yasalar” kapsamında yargılanacağı bildirilmişti.

Başbakan Şahbaz Şerif, 21 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, sadece sivil ve askeri kurumlara saldıranların, askeri ve terörle mücadele mahkemelerinde yargılanacağını söylemişti.

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han’ın liderliğini yaptığı muhalefetteki Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), 22 Mayıs'ta sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına ve ordunun sivil bölgelerde konuşlandırılmasına karşı mahkemeye başvurmuştu.