Paha Biçilmez Mücevher Müzeden Soyuldu

Her biri 37 parçadan oluşan 3 elmas set soyguncular tarafından çalındı. Barok dönemine ait olan mücevherler, eserlerin bulunduğu müzeye soyguncuların girmesi ile çalınmış oldu. Çalınan setin içinde safir, zümrüt ve yakut parçalar da yer alıyor.

Paha Biçilmez Mücevher Müzeden Soyuldu
28 Kasım 2019 - 09:18 - Güncelleme: 30 Kasım 2019 - 15:50

Çalınan Parçaların Toplam Değerleri Hesaplanıyor

Müze yetkilileri ve polisler ise çalınan parçaların ne pahada olduğunu hesaplamaya çalışıyor. Parçaların toplam değerleri için hesaplama sürüyor.  Müzede bulunan 10 elmas setten üçünün çalındığı belirtildi. Dresden Müzeler Müdürü Marion Ackermann, mücevherlerin paha biçilmez olduğunu söyledi. bu bakımdan da değerlerinin hesaplanamayacağını belirtti.

Alman Bild Gazetesi de konu ile ilgili açıklamada bulundu. Gazete erken saatlerde çalınan mücevherlerin toplam değerinin 1 milyon Euro’yu bulabileceğini söylemişti. Yapılan soygundan sonra müze kapatıldı ve hırsızları arama çalışmaları başladı. Arama çalışmaları hala devam ediyor. Eski Saray içinde bulunan müze için Yeşil Kasa denilmekteydi. Bu isim müzeye bazı bölümlerinin bakır taşı yeşiline boyanmış olmasından dolayı verildi.

Soygunun gerçekleşmesi yerel saat ile 05.00 sıralarında başladı. Bu saatlerde bölge itfaiyesine yangın ihbarı geldi. Müze yakınında çıkan yangının müze alarm sistemini devre dışı bırakmak için yapıldığı düşünülüyor. Basın tarafından hırsızların içeriye zemin kattan girildiği bilgisi verildi. Alman basınına göre hırsızlar burada yer alan demir parmaklıkları büktü. Burada küçük aralıklar oluşturdu. Hırsızlar daha sonra bu aralıktan müzeye kadar girdi. 

Bu haber 417 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort