Özkök: ''Yeni Başbakan Bekir Bozdağ''

Ertuğrul Özkök Hürriyetin etkinliğinde yeni başbakan kim olacak sorusuna cevap verdi. Özkök'e göre yeni başbakan Bekir Bozdağ olacak.

06 Mayıs 2016 - 00:27

Ertuğrul Özkök Hürriyetin etkinliğinde yeni başbakan kim olacak sorusuna cevap verdi. Özkök'e göre yeni başbakan Bekir Bozdağ olacak.

Özdil: Günün Fıkrası Başbakan Binali Yıldırım Akbulut

hurriyet.com.tr’nin, Hürriyet’in Facebook sayfası üzerinden gerçekleştirdiği #SoruHürriyeti canlı yayınlarının ikincisinın konuğu Ertuğrul Özkök oldu. Özkök, Türkiye’deki laiklik tartışmalarından, Twitter hesabını neden kapattığına kadar çok sayıda konudaki soruya, sözünü sakınmadan yanıt verdi.

Alman Basınından Davutoğlu'nun Ayrılmasına Çarpıcı Yorumlar

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir okurdan gelen, “Yeni başbakan kim olur?” sorusuna, yarın yayınlanacak yazısından hareketle “Bekir Bozdağ” yanıtını veren Özkök, bununla birlikte, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye Cumhuriyeti’nin “son başbakanı” olduğunu, bir sonraki kişinin “başkan yardımcısı” olacağını ifade etti.

İşte Özkök’ün evinden yaptığımız Facebook canlı yayınından satır başları:

- Eğer 28 Şubat'a darbe diyorsanız bu [Başbakan Davutoğlu’nun görevinden ayrılması] da bir darbedir çünkü seçilmiş bir başbakan normal indirilme prosedürlerinin dışında görevinden ayrılmıştır. Çıktı kendisi “Bu benim iradem değil” dedi. Ama bana sorarsanız bu darbe değil çünkü kendi partisinin içindeki seçilmiş organlar harekete geçti. Neydi alınganlık yaptığı şey, yurtdışındayken MKYK'da imza toplantı karar alındı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU KOMİK CAPSLER

'Genel seçim tahmin ediyor mu?’

Şu aşamadan itibaren her şey olabilir. MHP'nin HDP'nin durumu ortada CHP'de ilerleme yok. AKP açısından tek kale top oynadığı bir ortam var. Cumhurbaşkanı açısından bakıyorum, Türkiye bugün fiilen başkanlık sistemine geçti. Anayasa varmış ama uygulanmıyormuş, bunu gördük biz. Bu yürürlükteki anayasa askıda demektir.
-  Anayasaya göre Cumhurbaşkanı eylemlerinden kendisi sorumlu değil, o kararı alan başbakan ve bakanlar sorumlu. Cumhurbaşkanı yetkili ama sorumlu değil. Anayasa ihlal edildi deyip bu ihlalin hukuki sonuçlarını sağlayabilecek bir güç var mı? Yok. Dolayısıyla cumhurbaşkanı için istediği koşullar doğmuştur. Cumhurbaşkanı dünyaya şu mesajı verdi: Biriyle görüşmek mi istiyorsunuz? Benimle görüşeceksiniz.

Bu fiili bir durum, demokrasiye uygun bir durum değil. Sosyolojide Durkheim'in söylediği ‘anomi’ durumu. Ne kadar gider ülke bu vaziyette? Güçler dengesine bağlı. Çünkü cumhurbaşkanını challenge edecek bir güç yok ülkede.

- Cumhurbaşkanı, “Bir an önce anayasa değişikliğini yapın beni başkan yapın” diyor, Başbakan ise ayak sürüyor sürekli. Öyle oldukça da etkisi artıyor. Mesela Avrupa Birliği, “Biz Başbakan ile muhatap oluruz” dedi. Nitekim Cumhurbaşkanı’na yakın yazarlar karşı çıktı buna, “Bu bir hakarettir” dedi. Bu çekişme o kadar belirgindi ki, daha fazla gidemezdi. Davutoğlu'nun da hakkını yememek lazım. Ben çok konuda karşıyım kendisine ama kötü de bir başbakanlık yapmadı. Bir de direkt konuşmuyor, ben anlamıyorum ne dediğini. Retoriği öyle bir retorikti, Kudüs'e atıflar vs. karmakarışık bir şey. Ama ben şuna inanıyorum kuvvetler ayrılığına dayanan çoğulcu demokratik bir anayasa yapmak istiyordu. Ayrıca hayatı boyunca bir yolsuzluk olayında toz konmamış bir insan.

‘Ertuğrul Özkök Twitter hesabını neden kapattı?’

Twitter'a ben dalga geçmeye girdim, baktım orasını çok ciddiye alıyor insanlar. Kapattım. Instagramda mutluyum ben, müzik paylaşım sitesinde mutluyum. Oradaki ciddiyet, trolleşme bana iyi gelmiyor. O yüzden de ne işim var burada dedim çıktım.

Alman Basınından Davutoğlu'nun Ayrılmasına Çarpıcı Yorumlar

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AÖF açıkladı: 4 yanlış 1 doğru konusu kesinleşti
AÖF açıkladı: 4 yanlış 1 doğru konusu kesinleşti
Öğrenciler bilemedikleri soruyu öğretmenine gönderiyor
Öğrenciler bilemedikleri soruyu öğretmenine gönderiyor