Özel Okullar Zor Durumda

Özel eğitim kurumlarının sayısı son yıllarda iki katına çıktı ama öğrenci sayısı azalıyor. Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği Başkanı yaptığı açıklamada ‘’Özel okullar bakkal değil’’ dedi. İşte ayrıntılar…

Özel Okullar Zor Durumda
01 Ekim 2019 - 08:29

Ülkemizde özellikle son dört yılda özel okulların sayısı hemen hemen iki katına çıktı. Fakat öğrenci sayısı artmadı. Dört yıl önce yaklaşık 6 bin okul ve 600 bin öğrenci vardı. Şimdi ise 12 bin 500 okul ve 1 milyon 440 bin öğrenci var. Okullarda oluşan sayı artışı sebebi ile boş kontenjanlarda arttı. 200 özel okul şu anda kapanma ile karşı karşıya. Özel okul sorununun çözümü için dernek başkanı Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştü. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile dün makamında iki saat görüşen Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği Başkanı Hami Koç, toplantı sonrasında bakan yardımcısı ile çok verimli bir toplantı yaptıklarını, düşünce ve çözüm önerilerini konuştuklarını belirtti.

Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıların öğrenci sayılarındaki artışı etkilediğini söyleyen Koç, ‘’Bir kısım okul girişimcileri yüksek ücretle bina kiralama işine girerek yüksek risklere girdi. Sorunlar peş peşe geldi ve dört yıl uygulanıp bu sene kaldırılan teşvik tekrar devam etmeli. Teşvik devam etmeyecek açıklamaları yüzünden özel okullar öğrenci kaybetti. Şimdi bil milyonun üzerinde boş kontenjan var. Okullar öğrenci bulamadığı için ve giderlerini karşılayamadığı için kapanıyor. Öğrenci sayısının artması için devlet teşvikinin gelmesi şart.

Bu haber 923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort