Özel Okula Kayıtlı Öğrenci Sayısında Artış

ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Çevik tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl ve bu yıl özel okullara giden öğrenci sayısı hakkında bilgiler verildi.

Özel Okula Kayıtlı Öğrenci Sayısında Artış
17 Ağustos 2019 - 14:18

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Çevik yaptığı açıklamada, Türkiye'deki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim hizmeti veren özel okul ile özel okullara kayıtlı öğrencilerin sayısı hakkında bilgiler verdi. Özel okul sayısının 11 bin civarında olduğunu belirten Çevik, anaokulu sayısının bu rakam içerisinde önemli payı bulunduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıla ilişkin bilgiler aktaran Çevik, özel okullara giden öğrenci sayısının 1,4 milyon civarında bulunduğunu ve 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte bu sayının 1,5 milyonu bulacağını tahmin ettiklerini dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sonuçları açıklanan Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav ile beklediği sonucu alamayanlara değinen Çevik, bu sene lise 1. sınıfa kayıt olacak öğrencilerin kayıtlarının halen devam ettiğini belirtti.

Türkiye'nin tüm illerinde özel okul bulunduğunu belirten Çevik, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'de yoğunlaştığını ifade etti. Çevik ayrıca, son yıllarda kadınların istihdam oranı içerisindeki payının artması ve ebeveynler tarafından okul öncesi eğitimin öneminin daha iyi kavranması nedeniyle anaokulu sayısının hızlı bir şekilde artış gösterdiğine dikkat çekti.

Özel Okul Fiyatları

Özel okul fiyatlarına da değinen Çevik, yıllık 10 bin TL'den başlayan fiyatların 100 bin TL'ye kadar çıkabildiğini söyledi. Yaklaşık 11 bin civarındaki özel okulların %80'inin fiyatının 20 bin TL ila 40 bin TL arasında değiştiğini aktaran Çevik, dolayısıyla ortalama fiyatın 20-40 bin TL arasında olduğunu belirtti.

Bu haber 860 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort