Özel Okul Öğretmenleri Kırtasiye Yardımı Almalı

Eğitim-İş Sendikası, kırtasiye yardımı olarak bilinen eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin eğitim alanında çalışan tüm öğretmenlere verilmesi gerektiğini savundu.

Özel Okul Öğretmenleri Kırtasiye Yardımı Almalı
21 Eylül 2019 - 18:23

Eğitim-İş Sendikası MEB’e çağrıda bulundu ve özel okulda çalışan öğretmenlerinde kırtasiye yardımı olarak bilinen eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinden faydalanmasının gerekliliğini talep etti.

Eğitim-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada;

‘’Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019-2020 eğitim-öğretim hazırlık ödeneğini 9 Eylül’den itibaren öğretmenlerin hesaplarına yatırılacağını söylemişti. Ancak hala bu ödeneğin yatırılmadığı öğretmenler bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl verilen ödeneğe göre bu sene 50 TL arttırılan eğitim-öğretim hazırlık ödeneği bu yıl 1180 TL olarak ödenmiştir. Ülkemizin ekonomik koşullarına bakacak olursak bu miktarın belirlenirken, öğretmenlerin ücret ve gelirlerindeki küçülmeyi dikkate almadıkları görülmektedir. 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu’nun 32. maddesine göre ödenen hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim sınıfına dahil öğretmen ünvanlı kadrolarda görevli olan, fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ve yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil) verilmektedir.

Sadece öğretmenlere ödenmesi nedeniyle eğitim ve bilim çalışanları arasında eşitsizlik yaratan bu durumun düzeltilerek, hazırlık ödeneğinin yardımcı hizmetler sınıfında çalışan memurlara, akademisyenden idari personele kadar eğitim ve öğretim alanında çalışan herkese ödenmesi sağlanmalıdır. Fırsat eşitliğini ortadan kaldıran bu uygulama, tam anlamıyla ayrıcalık yapmaktır.

Ayrıca özel okullarda çalışan öğretmenlerin ödeneklerinin elinden alındığı ya eksik ödendiği ya da ödenip geri alındığı bilinmektedir. Bakanlık buna da derhal bir çözüm bulmalı ve vergi kesintisine tabi olmayan bu ödeneğin öğretmenlere tam ödenmesi sağlanmalı, aksi takdirde cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.  

Bu haber 10376 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Şişli Eskort