Özel Okul Öğretmenleri Çalıştay'ı Yapıldı

Birçok ilde özel okul öğretmenli Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın çağrısı ile bir araya gelmeye devam ediyor. Özel Okul Öğretmenleri Çalıştay’ı Ankara ve İzmir’de geniş katılımlarla yapıldı.

Özel Okul Öğretmenleri Çalıştay'ı Yapıldı
23 Eylül 2019 - 18:18

Ankara’da yapılan toplantıda Patronların Ensesindeyiz Ağı Özel Okul Öğretmenleri Dayanışmasının geçen yılda gündemine aldığı sorunlar ve bu sorunların karşısında yaptıkları konuşuldu. Toplantıda hazır bulunan Patronların Ensesindeyiz Ağı avukatının ‘’haklarımız’’ konulu sunumunda ise özel okulda görevli öğretmenlerin 2014-2018 yılları arasında gasp edilen ihbar tazminatları, eşit işe eşit ücret, sözleşmelerin keyfi olarak yenilenmemesi sonucunda işe iade gibi hakların ardı ardına nasıl yitirildiğinden bahsedildi. Kıdem tazminatının kaybedilmemesi için hızla bir araya gelinerek gerekli mücadelenin yapılması, maaş alacakları, manevi tazminat, eğitim ödenekleri, örgütlenme hakkı ve sözleşmeyi isteme hakkı gibi hakların takipçisi olunması gerektiğini belirtti.

Çalıştay’ın ikinci oturumunda ise, ‘’Haklarımızı Nasıl Kazanacağız? ve Patronların Ensesindeyiz Ağı Özel Okul Öğretmen Dayanışması Nasıl Çalışmalı?’’ konularından bahsedildi. Konuşmaların ardından özel okulda görevli öğretmenlere sırayla konuşma hakkı verildi.

Ankara’da yapılan Çalıştay’da alınan önemli kararlar ise:

·        Okullarda yaşanan her önemli gelişmeyi bildirmek ve okullar arasındaki haberleşmeyi güçlendirmek adına bülten yayınlama,

·        Keyfi olarak işten çıkarılan öğretmenlere dayatılan istifa baskısına karşın hukuk materyalinin yaygınlaşarak kullanılmasına devam edilmesi,

·        Eylül ayında ödenmesi gereken ödeneklerin takipçisi olunmalı ve ödemeyen okullar teşhir edilmeli kararları alınmıştır.

21 Eylül’de İzmir’de yapılan toplantıya da birçok kamu ve özel okulunda görevli öğretmenler katıldı. Özel okulda çalışan öğretmenlerin maaşlarının sürekli düşürüldüğü ve haksız yere işten çıkarıldıklarını dile getiren öğretmenler, yalnız başlarına hareket ettiklerinde haklarını alamadıklarını ifade etti.

28 Eylül’de İstanbul Çalıştay’ı ve 29 Eylül’de Adana, Antalya ve Mersin Çalıştay’ının yapılacağı belirtildi.

Bu haber 558 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort