Özel Okul Açılışında Teminat

Türkiye Özel okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, özel okullar ve sektör için bir takım açıklamalarda bulundu. Dal, sektörün ayağa kaldırılması ve rasyonel bir yapıya kavuşturulması konularına değindi.

Özel Okul Açılışında Teminat
08 Aralık 2019 - 17:38

Okulların yoluna güçlenerek devam etmesi için bir an evvel mevzuat çalışmalarının tamamlanması gerektiğini söyledi. Dal ayrıca öğretmenlerin 12 aylık maaşının sağlıklı şekilde ödenmesi için mutlaka okul açılında teminat şartı bulunması gerektiğini de belirtti.


500 Kişilik Okulda 50-60 Öğrenci

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında tüm eğitim kademeleri için toplam 14 binden fazla öğrenci bulunuyor. Bu yıl ise öğrenci sayısı 1.5 milyona çıktı. Öğrenci sayısı sürekli artış gösterse de boş kontenjanlar bir hayli arttı. Dal tarafından yapılan açıklamalara göre özel okulların hali hazırda 3 milyon 800 bin kontenjanı bulunuyor. Fakat bu okulların kontenjanının yüzde 60 kısmı boş bulunuyor. Bu sene sonuna kadar 100 özel okul kapısına kilit vurabilir. 500 kişilik okulda 50 ya da 60 öğrencinin ders görüyor olması böyle bir sonucu zorunlu kılıyor.

Özel Okul Açılışları Dondurulmalı
Özel okul sektöründe bulunan sıkıntıların giderilmesi adına çözümler bulunmalı. Dal bu konuda yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Özel okul yatırımları servet oluyor. Milli servetlerin yok olmamaları adına yeni okul açılışlarının dondurulması gerekiyor. En azından 2-3 sene boyunca ruhsatverilmeyerek bu konu çözülmeli.

Bu haber 493 defa okunmuştur.

Şişli Eskort