Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Adım adım planlanan harekat: Kıbrıs Barış Harekatı

- Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu:

- "1974'teki Kıbrıs Harekatı, Türkiye Cumhuriyeti'nin aynı zamanda haklarını dışarda aramasının da bir ön adımıdır. Bugün de Türkiye Irak'ta, Suriye'de, Libya'da kendi haklarını sınırlarının dışında arıyor"

- "Biz 1974'te Kıbrıs'a çıkmasaydık, 1821'de Mora'da 25 bin Türk vardı, Yunanlılar hepsini katlediyorlar. Eğer harekat olmasaydı Kıbrıs Türkleri diye bir şey de kalmayacaktı. Aynı Yunanistan'daki, Balkanlar'daki Türkler gibi olacaktı. O açıdan 1974 Harekatı Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli askeri harekatlarından birisidir"

(Gökçe Karaköse/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Türkiye'nin yenilenebilir enerji atılımı test laboratuvarında deney talebini artırdı

- Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Mahmut Sami Şahin:

- "Geçen yıl TSE'nin fotovoltaik modül test laboratuvarında deney talep artışı yaşandı ve şu anda tam kapasiteye ulaşma hedefine doğru ilerliyor. 2022'de 150 olan talep, 2023'te 210'a yükseldi, talepte yüzde 40'lık artış gerçekleşti"

(Ayşe Böcüoğlu Bodur/Ankara)

3- Soykırımla yargılanan İsrail’in Gazze’de kullandığı ABD silahları

- Gazze'ye yönelik saldırılarda, Sa'ar 5 korvetleri kullanıldı, AH-64 helikopterlerinden AGM-114 "Hellfire" gibi yüksek teknolojili füzeler atıldı

- Gazze'de, büyük yıkıma yol açan M270 MLRS roketleri, M109 Obüslerden atılan yasaklanmış beyaz fosfor içeren mermiler kullanıldı

- İsrail'in Gazze'ye saldırılarında F-15, F-35I ve F-16I uçaklarından MK-82/83/84 gibi büyük çaplı bombalar ile GBU-27, GBU-31 gibi güdümlü bombalar atıldı

- İsrail'in Refah saldırısında yıkım ve yangınlara yol açan "GBU-39B Küçük Çaplı Bomba" kullanıldığına dair deliller bulunuyor

(Yavuz Aydın/Ankara) (Grafikli)

4- DOSYA HABER/TÜRKİYE'NİN UZAY YÜRÜYÜŞÜ - Türkiye, uzayda eksik kaldığı alanlarda adım atıyor

- Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı:

- "Bundan sonraki süreçte uzay alanında hakkımız olanı almaya kararlıyız"

- "Yakın süreçte bilim insanlarımız, uzayda yaptığımız deneylerin analiz çalışmalarını tamamlayıp sonuçlarını akademik camiaya ve yayınlara aktarabilecek seviyeye getirdikten sonra halkımızla uluslararası bir konferansla paylaşacak"

(Zeynep Duyar/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Bağışlanan kurban derileriyle Türk havacılığına destek verilecek

- THK Kayyum Heyeti Başkanı Kemal Yurtnaç:

- "Özellikle diyoruz ki 'Bir pilot da siz yetiştirin.' Halkımızın vereceği deri bağışlarıyla pilotların yetişmesine destek olmasını istiyoruz"

- "Kurban kesim yerlerinde belli noktalarda bir toplama merkezi oluşturacağız. Bu yerlerin planlamalarını yaptık, toplama merkezlerinde deriler toplanacak, oradan da ekonomiye katkısı olacak"

(Mehmet Can Toptaş/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- BES birikimiyle kredi kullanma dönemi başladı

- SEDDK 2. Başkanı Mehmet Verim:

- "Katılımcılar finansmana daha rahat erişim sağlayacak"

- "Hem kısmen ödeme hem de alacağın devri uygulamalarıyla BES'e olan talep daha da artacaktır"

(Serap Doğan/İstanbul)

7- Elektrikli otomobil satışlarının yarısından fazlasında TOGG imzası

- Togg, Türkiye elektrikli otomobil pazarında 4 bin 140 adetlik satışla mayısta da liderliğini sürdürdü

- Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında geçen ay Togg T10X'i SsangYong Torres ve BMW X1 izledi

(Abdulselam Durdak/İstanbul)

8- Sıcak havalarda "susamayı beklemeden su için" uyarısı

- İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen:

- "Susanmasa bile sıcak havalarda su içmek gerekir, en az 2,5 litre olmalı. Serinlemek amacıyla alkollü ve asitli içecekleri kullanmamak lazım çünkü bunlar önce serinletir gibi olur sonra vücudun su kaybını artırır"

- "Aşırı sıcağa maruz kalan bir kişinin beynindeki termoregülasyon bozulunca güneş çarpması dediğimiz ciddi sağlık sorunu ortaya çıkar. Yüksek ateş, terleyememe, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı ve cildin kuruması belirtilerinden bazılarıdır. Öncelikli olarak doktor çağrılmalı veya acilen hastaneye götürülmelidir"

(Başak Akbulut Yazar/İstanbul)

Erzurum'da PKK'nın 5 yıl önce katlettiği amca ile yeğen mezarları başında anıldı Erzurum'da PKK'nın 5 yıl önce katlettiği amca ile yeğen mezarları başında anıldı

9- Kurban Bayramı nedeniyle konulan 12 bin ek otobüs seferinin biletleri satışa sunuldu

- Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım:

- "Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması dolayısıyla 12-25 Haziran dönemi de dahil otobüslerle 8,5 milyon yolcu taşınmasını öngörüyoruz"

(Arife Yıldız Ünal/Ankara)

10- Kanlı gelinlik ve Filistin bayrağı renklerindeki kıyafetle Gazze'deki saldırılara dikkat çektiler

- Diyarbakır'da gelinlik üretimi yapan firmada tasarlanan kanlı gelinlik ve Filistin bayrağı renklerindeki kıyafet, aynı renklerde yüz makyajı yapılan mankenlerce tanıtıldı

- Firmanın sahibi Mehmet Kaymak: "Tasarımlarımız protesto amaçlı. Dünya buna sessiz kalmamalı. Bu büyük bir insanlık ayıbı. Filistin'in yanında olmalıyız fikirlerimizle, projelerimizle, tasarımlarımızla"

(Bestami Bodruk/Diyarbakır) (Fotoğraflı-Görüntülü)

11- İstanbul'da "izobarik sırt" nedeniyle sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor

- İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros:

- "Yüksek basınç merkezi gibi hava çöküyor, çöktükçe de ısınıyor. Bu durum sıcaklıkların artmasına neden oldu"

- Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir: "İstanbul'da, cuma gününe kadar sıcaklıklar mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyredecek"

(Hikmet Faruk Başer/İstanbul)

12- İklim değişikliği kuraklığı, kuraklık iklim değişikliğini tetikliyor

- Ankara Üniversitesi Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Çiçek:

- "Türkiye'de özellikle Doğu Karadeniz'den, Samsun ile Ordu kesiminden başlayıp Antalya, Muğla hattına gelen bir kuşakta, son 6 aydır yoğun bir meteorolojik kuraklık yaşıyoruz. Sadece Türkiye'nin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Güney Marmara ve Trakya'nın belirli noktaları normaller civarındayken, bunun dışında tüm Türkiye'de yoğun bir meteorolojik kuraklık yaşanıyor"

- "İklim değişikliğine bağlı olarak 2050 yılında 216 milyon insanın iklim göçmeni olacağı söyleniyor. 216 milyon insanın bir kısmı kendi ülkesi içerisinde yer değiştirirse, bunun 100 milyonu uluslararası göçe katılacaktır"

(Yeşim Yüksel/İstanbul)

13- Türk judosu 24 yıllık olimpiyat madalyası hasretini dindirmek istiyor

- Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz:

- "(Paris 2024'te) Madalya kesinlikle bekliyoruz. Tabii 24 yıl geçmiş. 24 yıllık hasreti de bitirmek istiyoruz. Özlemimiz ve buna ihtiyacımız var"

- "7 sporcuyla olimpiyat kotası aldığımız için takım müsabakasında yarışma hakkı elde ettik. 7 sporcu, (Türk judo tarihinde) şu ana kadarki en büyük katılım"

(Hüseyin Burak Demirer/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: aa