Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Kasımda e-ticarette tüm zamanların rekoru kırıldı

- Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı Hakan Çevikoğlu:

- "Kasımda e-ticarette bir önceki aya kıyasla 2 kata yakın işlem hacmi ve adedi gerçekleşti. Geçen yılın kasım ayına kıyasla ise 4 katı aşkın büyüme yaşandı. Bu da yaklaşık olarak 300 milyar liralık işlem hacmine ve 500 milyon siparişe tekabül ediyor"

- "Yılın Son Pazarı Türkiye’nin Pazarı kampanyası çerçevesinde, 25-31 Aralık'ı 'İndirim Haftası' olarak ilan ediyoruz. Söz konusu kampanya kapsamında KOBİ ve ulusal markalarımız hem 2023'ten kalan tüm stoklarını eritecek hem de 2024'e yeni bir başlangıç yapacaklar"

(Hülya Ömür Uylaş/Ankara)

2- İngiltere'de eski ana muhalefet lideri Corbyn, Gazze konusunda iktidar ve muhalefeti eleştirdi:

- "(İngiltere Başbakanı Sunak) Tarihe 'Filistin halkına zulmedenlerin yanında yer alan kişi' olarak mı geçmek istiyorsunuz?"

- "Meselenin, Gazze'deki tüm nüfusun, güneydeki Refah Sınır Kapısı üzerinden Sina'ya doğru sürülmesi olduğunu düşünüyorum. Bu, sadece başka bir Gazze, başka bir cehennem çukuru, daha fazla yoksulluk ve kargaşa yaratacak ve yerleşimciler Gazze'nin her yerine yayılacak"

(Zuhal Demirci/Londra) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Meclis'in ilk kadın vekili, kürsüden dünyaya seslenerek, "eksiksiz bir bütünüz" mesajı verdi

- Türkiye'de 89 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının ardından 1935 yılında Erzurum milletvekili olarak TBMM'ye gelen Nakiye Elgün'ün, Genel Kuruldaki ilk konuşması Meclis'te büyük heyecanla karşılandı

- Elgün'ün Meclis tutanaklarına yansıyan konuşmasından: "Bütün dünya bilsin ki Türk milleti dün olduğu gibi bugün de bugünden sonra da hiç eksiksiz bir bütün olarak çalışacaktır. Ve bütün dünyaya bu suretle muvaffakiyetini, eserini, hüsnüniyetini göstermiş olacaktır"

(Aykut Yılmaz/TBMM) (Fotoğraflı)

4- Nükleer enerji yeşil dönüşüm sürecinde kilit rol oynayacak

- TESPAM Başkanı Oğuzhan Akyener:

- "Türkiye yenilenebilir enerji alanında büyük hamleler yapmaya devam edecek, ancak nükleersiz yeşil dönüşüm mümkün değil"

(Duygu Alhan-Zeynep Beyza Kılıç/Ankara)

5- Antisemitizm ve antisiyonizm kavramları, Filistin'e desteği bastırmak için "silah" olarak kullanılıyor

TİKA’dan Filistinli bedevi kadınlara modern süt ürünleri üretimi için ekipman ve eğitim desteği TİKA’dan Filistinli bedevi kadınlara modern süt ürünleri üretimi için ekipman ve eğitim desteği

- Siyonizm karşıtı Yahudi yazarlar, "Kimliğimiz, devletlerin iktidarı için kullanacağı bir silah değil. Acımızın sömürülmesine karşıyız" açıklaması yaptı

- BM raportörleri, İsrail'i eleştirmenin Yahudi karşıtlığını desteklemekle eş tutulduğunu belirtti

(Şeyma Uzundere-Melike Pala/Ankara)

6- 3 boyutlu biyoyazıcı ile yapay kulak zarı ve gırtlak yaması üretildi

- Bilim insanları yüksek teknolojiyle üretilen dokuların ön çalışmasını tamamladı, hayvanlar üzerindeki deney aşamasına geçildi

- SABİOTEK Direktörü Prof. Dr. Cem Bülent Üstündağ: "Gırtlak kanseri olan kişilerin doku rejenasyonunda büyük problemler yaşanıyor. Bu durum insanlarda yaşam kalitesini oldukça düşürüyor. Gırtlak yaması projesiyle bu sorunu çözecek, tamamen rejenere olacak doku iskelesi geliştirmeyi hedefliyoruz. Yine kulak zarı yamasıyla işitme kaybı yaşayan kişilerin sorunları çözülmüş olacak"

(Hikmet Faruk Başer/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

7- DOSYA HABER/TÜRKİYE'NİN MAĞARALARI - Hasankeyf'teki tarihi mağaraların turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı

- İl Özel İdaresi ve Hasankeyf Kaymakamlığınca Yamaç Külliyesi çevresindeki binlerce yıllık mağaralarda temizlik ve restorasyon çalışması için proje hazırlanıyor

- Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen: "6 bin mağarayı geleceğe miras olarak bırakmamız lazım. Bu tarihi kültürel zenginliği ekonomiye de kazandırmak gerekiyor"

(İbrahim Toprak/Batman) (Fotoğraflı-Görüntülü)

8- Türkiye'nin tek su altı deniz parkı Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

- İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Belivermiş: "1 litre suda yaklaşık 3-4 adet mikroplastik olduğunu gördük. Sedimentte de kilogramda yaklaşık 500 civarında mikroplastik bulduk"

- Etki Çemberleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Gezgüç: "Gökçeada'da lise, ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle minik eğitimler, atölyeler, saha gezileri yaptık. Bu saha gezilerinde hocalarımız ölçümleri yaptı dolayısıyla birebir tüm süreci uçtan uca görme şansları oldu"

(Biriz Özbakır/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

9- Viking yelkenlisi Saga Farmann İstanbul'da "kışlayacak"

- Saga Farmann yelkenlisi proje sorumlusu ve kaptanlarından Lars Bill:

- "Vikingler Miklagard'a (Vikinglerin İstanbul için kullandıkları büyük şehir anlamına gelen isim) çok sık ticaret yapmak için geliyorlardı. Ortak bir tarihimiz var. Türkiye'de Viking ilgisi bu açıdan gerçekten şaşırtıcı"

- "Vikinglerin kullandığı rotalara benzer bir rotada Akdeniz üzerinden gitmeye çalışacağız"

(Mehmet Kara/İstanbul)

10- Gazi binici, atın üzerinde özgürlüğe dönüşen hayatını olimpiyatla süsleme peşinde

- Gazi Piyade Binbaşı Özgür Belen:

- "Atın üzerine bindikten sonra kanatlandığımı hissettim. Yerde hissettiğim engel veya kısıtlılık duygusu atın üzerinde özgürlüğe dönüştü"

- "Hedefimiz olimpiyatlara katılabilmek. Bu uzun ve zorlu bir yol"

(Muhammed Boztepe/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.