Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- DOSYA HABER/TÜRKİYE'NİN UZAY YÜRÜYÜŞÜ - TÜBİTAK, teknolojileriyle Türkiye'nin uzaya giden yolunu açıyor

- TÜBİTAK UZAY Müdürü Mehmet Nefes:

- "Burası Türkiye'nin uzay ekosisteminin geliştirilmesinde ve nitelikli insan kaynağının yetişmesinde bir nevi kuluçka merkezi"

- "TÜBİTAK UZAY olarak, uydularımızı planlıyor, tasarlıyor, üretiyor ve hatta son kullanıcıya devretmeden önce bir süre işletiyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz, uzaya gönderdiğimiz ve halihazırda yürüttüğümüz projeler için geliştirdiğimiz teknolojilerin bizi Ay'a taşıdığı günlere de şahitlik edeceğiz"

- "Uzayla ilgili her ihtiyacı veya problemi çözebilecek potansiyelimiz var. Türkiye'nin uzay alanında neye ihtiyacı varsa çözümün aranacağı adres burası"

(Zeynep Duyar/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Gayrimenkul sektörü 59 çeyrektir üst üste büyüyor

- Sektör, 2009'un 2'nci çeyreğinden bu yana 59 çeyrektir ülke ekonomisinin büyümesine katkı veriyor

- Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Neşecan Çekici: "Satılan konut adedi açısından da OECD ülkeleri arasında ABD'den sonraki en büyük pazarız. Türkiye, 2023'te konut satışında yüzde 17 küçülme yaşasa da Avrupa'da en canlı pazar olmayı koruyor"

- İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Engin Keçeli: "Gayrimenkulün ekonomiye pozitif etkisi devam edecek. Sektörümüz bundan önce olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da büyümeye devam edeceğinden şüphemiz yok."

(Erhan Cihan Ünal/Ankara)

3- Topraklarını geri isteyen Tel Rıfatlılar, terör örgütünün seçim tezgahına tepki gösterdi

- Çadır kentte yaşayan Tel Rıfatlı Mahmut Allito: "Tel Rıfatlılar orada değil ve bu seçim kabul edilemez. Tel Rıfat'ı temsil edeceklerini nasıl düşünebilirler? Yaklaşık 250 bin insanı yurtlarından ettiler, nasıl onların olmayan toprakları yönetmelerine izin vereceksiniz? Biz bunu kabul etmiyoruz"

- Tel Rıfatlı Ömer Çarrad: "Tel Rıfat halkı orada değil, hangi seçimden bahsediyorlar? Hangi insanlıktan bahsediyorlar? Tel Rıfat halkı evlerine döndüğünde gerçek seçimler olabilir, (Tel Rıfat'ı) gerçek sahipleri yönetebilir"

(Ömer Koparan/Azez) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Uzmanlara göre, aşırı sağın güçlendiği Avrupa Parlamentosunda politika yapım süreci zorlaşacak

- Bulgar siyaset bilimci ve Sofya Liberal Stratejiler Merkezi Başkanı Ivan Krastev: "(AP'de yeni dönem) Pek çok farklı küçük parti olacak, farklı geçici koalisyonlar kuracaklar ve ana akım partiler siyasi tartışmalara hakim olurken, her oy bir meydan okuma olacak"

- Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulunun (LSE) Avrupa Enstitüsü'nde araştırmacı Dr. Marta Lorimer: "Aşırı sağ, özellikle (üye ülkelerdeki) hükümetlerdeki varlığı aracılığıyla AB'nin siyasetini ve politikalarını etkileyebilir"

(Melike Pala/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Sokakların güvenli olmasını isteyenler sahipsiz köpeklere çözüm bekliyor

- Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de kuduz riskli temas sayısının 2023'te 438 bine ulaştığı, özellikle köpek dışkısından bulaşan ve çok ağır cerrahi maliyetleri olan "kist hidatik" hastalığının da 2005-2019 arasında 8,8 kat arttığı belirtiliyor

- GÜSODER İstanbul Temsilcisi Dr. Ercan Özçelik: "Anayasal olarak sağlıklı ve güvenli sokaklarda yaşama hakkımızı geri istiyoruz. Türk vatandaşlarının da Avrupa'daki, Amerika'daki vatandaşlar kadar, köpekler açısından huzurla, güvenle yaşayabileceği ortamlara layık olduğunu düşünüyoruz"

(Hamdi Dindirek/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Türkiye bisiklette ihracatçı konumunu koruyor

- BİSED Yönetim Kurulu Başkanı Metin Cengiz: "Nüfus yoğunluğu fazla olan, bisiklet üretim ve satış rakamları arasında dengesizlik olan Hollanda, İtalya, Fransa ve İskandinav ülkeleri bu anlamda sektörümüz için hedef ülkeler arasında sayılabilir"

- Kron Bisiklet AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Esat Emanet: "Türkiye'de bisiklet satış rakamları üretimin yüzde 85-90'ına karşılık geliyor. 1,5 milyona yakın üretim kapasitesi korunuyor. Son 5 yılda 7 milyon 375 bin bisiklet ürettik. Aynı dönemde 2 milyon 300 bin bisikleti ihraç ettik"

(Emirhan Yılmaz-Mertkan Oruç/İstanbul)

7- Temiz enerji talebi kritik minerallerin piyasa değerini de yükseltiyor

- Yeşil enerji dönüşümü için kritik önemdeki madenlere talep 2040'a kadar yüzde 92 artacak

- Talep artışında başı çeken lityumun temiz enerji projelerindeki payı yüzde 91 olacak

- Bu dönemde, kritik minerallerin piyasa büyüklüğünün 770 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor

(Zeynep Beyza Kılıç/Ankara)

8- Bisikletli kuryeler gürültü kirliliğinin ve karbon emisyonunun önüne geçiyor

- Patronsuz Kurye Sosyal Girişimi Kurucusu Samet Aksuoğlu: "Bu işi eğer siz bisikletle yapmamış olsaydınız, bir karbon emisyonu durumu oluşacaktı ve dünya daha yaşanılmaz, daha gürültülü bir yer haline gelecekti. Siz bunu bisikletle yaparak aslında çevreyi korumuş oluyorsunuz"

- Bisikletli kurye Ömer Ayan: "Bu girişimi sosyal medyadan gördüm ve katılmak istedim. Gayet çevreci bir şekilde işimizi yapıyoruz; gürültü kirliliği yok, hava kirliliğine, trafik sıkışıklığına sebebiyet vermiyoruz"

(Yeşim Yüksel/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

9- Dijital platformların habere telif ödememesi basının gelirini düşürüyor

- Telif, ticaret ve marka hukuku uzmanı Avukat Simay Özalp:

- "Basın yayıncılarının bir haberi üretmek için verdiği emeğe karşılık, dijitalleşmenin sağladığı imkanlarla üçüncü kişiler, bu emek üzerinden haksız gelir elde etmekte. Bu durum, basın yayıncılarının gelirinde önemli bir düşüşe neden olmaktadır"

- "Telif yasasının güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum"

(Mustafa Hatipoğlu/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

10- Diyarbakırlı "Şalvarlı Mourinho"dan Gazze'ye destek

- Masterler Ligi'nde mücadele eden Seyrantepespor'un teknik direktörü ve aynı zamanda apartman görevlisi Mezher Tekçi, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını sırtında Filistin bayrağı taşıyarak protesto ediyor

- Binada "Kapıcılar kralı", sahada "Şalvarlı Mourinho" olarak tanınan Tekçi: "Bina sakinlerinin siparişleri için markete gittiğimde İsrail mallarını almıyorum. İsrail'in saldırılarını kınıyorum"

(Aziz Aslan/Diyarbakır) (Fotoğraflı-Görüntülü)

11- DOSYA HABER/EL NİNO BİLANÇOSU - Biyolojik türlerin alışkanlıkları El Nino ile değişiyor

- Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç:

- "Diyarbakır'da göçmen türler olarak bilinen ve sayıları 100'den biraz fazla olan leylekler bu kış göç etmedi ki bu alışıldık bir durum değil. Yaklaşık 22 yıl önce bu canlıların sadece birkaçı göç etmiyordu, dolayısıyla bundan sonra da katlanarak devam edecektir"

- "Arıların soğuk dönemde kovandan çıktıkları zaman çevrede hem sıcağın uygun olması hem de çiçeklenmenin olması lazım. Fakat arılar bir çıktı ki çiçek, polen ve beslenebilecekleri bitki örtüsü yok işte o zaman büyük bir kısmı telef oldu, toplu arı ölümleri gerçekleşti"

(Yeşim Yüksel/İstanbul)

12- Milli rallicilerden jandarma timlerine güvenli sürüş eğitimi

- Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığı'ndaki parkurlarda becerilerini artırmak için çalışan personele, milli sporcular Mert Becce ve Hakan İsen deneyimlerini uygulamalı olarak anlattı

- Türkiye'nin off-road branşındaki ilk sporcularından Becce:

- "Çamurlu sudan geçmeleri, toprakta, bozuk zeminde aracı kullanmaları, aynı aracı asfaltta da kullanmaları gerekiyor. Basit bir eğitimle aracın yeteneklerini görüyorlar, öz güven sahibi oluyorlar"

(Mustafa Bikeç/Bursa) (Fotoğraflı-Görüntülü)

13- A Milli Futbol Takımı, 625. maçına çıkacak

Libya'da Kaddafi döneminde 2 kez başbakanlık yapan Cadallah Talhi hayatını kaybetti Libya'da Kaddafi döneminde 2 kez başbakanlık yapan Cadallah Talhi hayatını kaybetti

- Hazırlık maçında yarın İtalya'ya konuk olacak ay-yıldızlı ekip, 101 yıllık tarihinde 341'i resmi, 283'ü özel, toplam 624 maç oynayıp, biri hükmen olmak üzere 242 galibiyet, 147 beraberlik ve 235 yenilgi yaşadı

- A Milli Futbol Takımı, İtalyan teknik direktör Vincenzo Montella yönetiminde yedinci maçını oynayacak

(Hilmi Sever/İstanbul) (Grafikli)

14- Jose Mourinho, Fenerbahçe'nin 78. teknik direktörü

- Sarı-lacivertlilerde sözleşme imzalanan Portekizli çalıştırıcı, Fenerbahçe'nin 78. teknik direktörü olarak görev yapacak

- Mourinho, sarı-lacivertlilerin 41. yabancı ve 3. Portekizli çalıştırıcısı olarak kayıtlara geçti

(Bozhan Memiş/İstanbul)

15- "Askıda bisiklet" projesiyle 1050 çocuğa bisiklet hediye edildi

- Askıda Bisiklet Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zehra Erbil:

- "Askıda bisiklet, ihtiyaç sahibi çocuklara hayallerindeki bisikleti ulaştırmak, onların güvenli sürüş ve doğada sağlıklı spor yapmalarını sağlamak, bisikleti ev ve okul arası kullanabilecekleri bir araç haline getirmek amacıyla oluşturulmuş, kar amacı gütmeyen bir sosyal sorumluluk projesidir"

- "İhtiyacı olan çocukları ön planda tutarak her daim destekçileri olmaya çalışıyoruz. Bisiklet ve doğa sevgisini çocuklarımıza aşılayarak, spor ve dayanışmanın artmasını sağlıyoruz"

- "Proje kapsamında bugüne kadar çocuklara 1050 adet bisiklet, 550 adet kask, 750 adet forma, 450 çift eldiven hediye edilmiştir. Bu amaçla projemizi geniş kesimlere yaymak ve daha fazla çocuğa ulaşabilmek amacıyla Askıda Bisiklet Turu düzenliyoruz"

(Halil İbrahim Avşar/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)


***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: aa