Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- TMO ürünleri PttAVM üzerinden yurt dışına da satılacak

- PttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu:

- "Yurt dışında Türkiye'nin yerli ürünleriyle ilgili olumlu bir algı bulunuyor. İşbirliğimizle yerli üreticilerimiz, hiçbir ek işlem veya maliyetle karşılaşmadan anlaşmalı onlarca ülkeye ihracat yapabilir hale geliyor"

- TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal:

- "Arz fazlası ürünlerimizin PttAVM aracılığıyla yurt dışına satışını gerçekleştireceğiz"

(Arife Yıldız Ünal/Ankara)

2- Dünyanın önde gelen futbol kulüpleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindiremedi

- İtalyan kulübü Lazio yatırımcısına yüzde 6,6, Portekiz kulübü Sporting CP yüzde 8,6, bir diğer İtalyan kulübü Juventus yüzde 13,9, İngiliz kulübü Manchester United yüzde 20,8 kaybettirdi

(Burhan Sansarlıoğlu/İstanbul)

3- Türkiye'de satılan otomobillerin yaklaşık yüzde 70'i ithal

- Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında ocak-haziran döneminde ithal araçların payı yüzde 69,27 olurken Türkiye'de üretim yapan markaların satışlardaki payı yüzde 30,72 ile son 5 yılın en düşük seviyesinde kaydedildi

- En fazla yerli araç satışını sırasıyla Fiat, Renault, Toyota, Hyundai ve Ford gerçekleştirirken en fazla ithal araç satışını Volkswagen, Chery, Peugeot, Citroen ve Ford yaptı

İçişleri Bakanı Yerlikaya, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu bilgilendirdi: İçişleri Bakanı Yerlikaya, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu bilgilendirdi:

(Abdulselam Durdak/İstanbul)

4- Gazze'nin yeniden inşasının karbon maliyeti 135'ten fazla ülkenin yıllık emisyonunu geçebilir

- Queen Mary Üniversitesinin araştırmasına göre, İsrail'in Gazze'ye saldırıları, ilk 120 günde, 26 ülke ve bölgenin yıllık emisyonundan daha fazla karbon emisyonuna neden oldu

- İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu:

- "Durduk yere bir savaş başlatmak yerine hepimiz iklim değişikliğine karşı savaşmalıyız. Gazze'de bir savaş suçu var ama Gazze'de bir de iklim suçu var ve bunun bedeli ödenmeli"

(Yeşim Yüksel/İstanbul)

5- Güngören'de müzisyeni döverek öldürdükleri öne sürülen iki şüpheliye dava

- Restoranda müzisyen Umut Emre Aytekin'i nişanlısının yanında darbederek ölümüne neden oldukları iddia edilen şüpheliler hakkında müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı

(Elif Somuncu/İstanbul)

6- Derbi sonrasındaki olaylara ilişkin Ali Koç ve Selahattin Baki'nin ifadelerinden detaylara ulaşıldı

- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç:

- "2023-2024 futbol sezonunda yaşanan problemler tüm ülkenin tepkisini çekmiş, tarihte görülmemiş olaylardır. Bu kadar olay yaşanmışken sezonun son maçlarının ardından yaptığım açıklamalar genel bir sistem eleştirisi olup, şikayetçi tarafla ilgisi yoktur"

- O dönem Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi olan Selahattin Baki:

- "Soyunma odasından çıkarken Ali Koç bana dönerek, 'Selahattin, yakın zamanda seninle savcılığa gittik. Herhangi bir olay olsa bile sen hiçbir şekilde olaylara karışma.' dedi"

(Zeynep Yeşildal/İstanbul)

7- Afyonkarahisar dünyada "motokros"la biliniyor

- Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar:

- "Afyonkarahisar gerçekten tüm dünyada artık Dünya Motokros Şampiyonası'yla, motokrosun yapıldığı dünyanın seçkin illerinden biri namıyla anılır oldu. Dünyanın farklı ülkelerinde arama motorlarına Afyonkarahisar yazdığınız zaman birinci sırada termal, sucuk, gastronomi veya mermer değil, Dünya Motokros Şampiyonası'nın yapıldığı şehir çıkıyor"

- "Uluslararası sürdürülebilirlik boyutunda baktığımızda, uluslararası organizasyonlar içerisinde en uzun süre ülkemizde yapılan organizasyon ünvanı Dünya Motokros Şampiyonası'na ait. Dünya Motokros Şampiyonası artık spor turizminin göz bebeği organizasyonlardan biri haline geldi"

(Halil İbrahim Avşar/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: aa