Özel eğitim kurslarında yeni dönem başlıyor

Bugünden itibaren başlayan yeni dönemde özel öğretim kurslarının faaliyet göstereceği belirtildi. İşte özel eğitim kurslarında yeni dönemde neler olacak detayları..

04 Ağustos 2017 - 18:02

Bursa'da bulunan 63 etüt eğitim merkezinin dönüşümlerini tamamlayarak anaokulu, ilkokul, ortaokul ve satranç, drama, bale, müzik gibi muhtelif kurslara dönüştüğünü ifade eden Veli Sarıkaya, 2 etüt merkezinin dönüşüm için müracaatta bulunmadığını, onların da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatıldığını vurguladı.

Sarıkaya, daha önce 5 bilim grubundan yani dersten eğitim verebilen özel öğretim kurslarının ise 676 Sayılı KHK ile 4 Ağustos'tan itibaren sadece bir bilim grubunda faaliyet göstereceğini vurgulayarak, "Yani bir merkez, matematik, fizik veya edebiyat gibi bir dersin kursunu verebilecek. Eskiden olduğu gibi bir merkez, birden fazla dersin kursunu veremeyecek. Bu çok önemli bir değişiklik. Bu değişiklik 4 Ağustos'tan yani bugünden itibaren yürürlüğe girmiş oldu." diye konuştu.
- "Özel öğretim kursları sadece bir dersin kursunu verebilir"

Bu konuda velilere ve öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Veli Sarıkaya, şöyle devam etti:
"Öğrenciler, kayıt olduğu yerden sadece bir dersin kursunu alabilirler. İkinci bir dersten kurs almak istiyorlarsa başka bir özel öğretim kursundan almaları gerekecek. Aileler, çocuklarını bir özel öğretim kursuna kaydettirdikleri esnada kendilerine birden fazla dersin verilebileceği söylenir veya taahhüt edilirse bu suçtur. Bu konuda il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunsunlar. Müdürlüklerimiz o kurslarla ilgili gerekli incelemeleri yapacaklardır. Veliler ayrıca gerçeğe aykırı reklam hususuna da dikkat etmeliler. Özel öğretim kursları, yeni dönemde 'Kurslarımızda YGS, LYS veya TEOG'a hazırlıyoruz' veya 'Üniversiteye hazırlık kursu' gibi ibareleri kullanamayacaklar. Böyle yanıltıcı ibareler kullanan yerler olursa veliler bize bildirsinler. Bu kurslarda mezun öğrenciler ile okula devam eden öğrencilerin katları ve sınıfları ayrı olacak. Özel öğretim kursları mezun öğrencilere de kurs verecekse ve ruhsatında varsa binaları en az 2 katlı olacak ve mezun öğrencilerle okula devam eden öğrencilerin eğitim gördüğü katlar ve lavaboları ayrı olacak. Veliler kayıt esnasında bu ayrıntıya da dikkat etmeli."

- Dairesini kurslara kiralayanlara uyarı
Milli Eğitim müdürlüklerine, dairelerin kiralanıp buralarda kurslar veya dersler verildiğine dair ihbarların yapıldığını aktaran Sarıkaya, bu ihbarları değerlendirip yerinde müdahale ederek, gerekli cezai işlemleri uyguladıklarını belirtti.
Bu konuda konut sahiplerine de uyarılarda bulunan Veli Sarıkaya, "Herhangi bir dairede ders veya kurs verildiğini tespit ettiğimizde, orada kaçak ders verenlere ulaşamaz isek cezai müeyyide konut sahiplerine dönecek. Mevzuat böyle bir yükümlülük getiriyor. Konut sahipleri buna çok dikkat etsin. Dairelerini kime ve hangi maksatla kiraya verdiklerini çok dikkat etsinler. Kira kontratlarına dairenin ev veya mesken olarak kullanılacağını not olarak eklesinler." şeklinde konuştu.
- "Değişik yöntem ve tekniklerle denetimleri sıklaştıracağız"
Sarıkaya, denetimlerle ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin çok sıkı ve teferruatlı çalışmalar yürüttüklerine dikkati çekerek, "Değişik yöntem ve tekniklerle denetimleri sıklaştıracağız. Kaçak eğitimlere, yerlere asla izin vermeyeceğiz ve göz yummayacağız. Geçen yıl Bursa'da 118 birimin kaçak eğitim faaliyeti sürdürdüğünü tespit ettik ve bu yerlerin kapatma işlemini gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.
Okullarda destekleme ve yetiştirme kurslarının ücretsiz olarak verildiğini hatırlatan Veli Sarıkaya, "Yeni düzenlemeyle özel öğretim kursları sadece lise 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda okuyan ve mezun öğrencilere kurs verebilecek. Ortaokul öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarındaki yetiştirme kurslarına ücretsiz gidebilirler. Onun dışında yeni düzenlemeyle ortaokul çağındaki öğrencilerimizin gidebileceği bir özel öğretim kursu yok. Böyle bir mekanizma yok." dedi.
- Çalışan ailelerin çocukları
Sarıkaya, çalışan ailelerin okuldan arta kalan zamanlarda çocukların ne yapacakları konusunda kaygılı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
"Aileler, 'Çocuklarımız okul çıkışlarında biz eve gelene kadarki vakitlerini nasıl geçirecekler' diye sorular soruyorlar. Endişe etmesinler. Dönüşümü tamamlayan spor, dans, müzik ve yüzme gibi Milli Eğitimin denetimindeki muhtelif kurslara çocuklarını gönderebilirler. Ayrıca yönetmeliğin yeni getirdiği bir husus var. Belediyeler de Milli Eğitim müdürlükleriyle protokol yaptıktan sonra sosyal etkinlik kursları açacaklar. Ailelerin çocuklarını bu kurslara da gönderme imkanları olacak. Çocuklar böylece Milli Eğitimin kontrolünde sağlıklı ve güvenli ortamlarda vakit geçirebilecekler."

Cem Şan

687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile şubat ayında özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin tanımının "Özel Öğretim Kurumları Kanunu" metninden çıkarılmasının ardından etüt eğitim merkezlerinin dönüşüm işlemlerinde sona gelindi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, 1 Temmuz 2017 itibarıyla faaliyetlerine son vermesi veya standartlarına uygun başka bir özel öğretim kurumuna dönüşmesi öngörülen bin 992 merkez ile ilgili süreç tamamlandı.

Bu kapsamda, 366 etüt eğitim merkezi kurucu isteğiyle kapanırken, 391 merkez ise Bakanlık tarafından resen kapatıldı.

Etüt eğitim merkezlerinden bin 235'inin de başka bir özel öğretim kurumuna dönüşüm işlemleri yapıldı. Merkezlerden 886'sı çeşitli özel kurslara, 294'ü özel öğretim kurslarına, 53'ü özel okula ve 2'si de özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine dönüştü. Bakanlık tarafından yürütülen dönüşüm işlemlerinin ardından artık "Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi" şeklinde bir özel öğretim kurumu kalmadı.

ÖZEL EĞİTİM KURSLARI İÇİN SON TARİH 4 AĞUSTOS

Bakanlık tarafından bilim grubu sayısı 1'e düşürülecek özel öğretim kurslarına ilişkin sürecin tamamlanması için de çalışmalar yürütülüyor.

Dershanelerin dönüşümünü öngören kanun değişikliğinin ardından tanımlanan özel öğretim kurslarının faaliyet gösterebilecekleri bilim grubu sayısını 1'e düşüren ve Ekim 2016'da yürürlüğe giren 676 Sayılı KHK'nın ardından Bakanlık özel öğretim kurslarının kurum açma izinlerini yeniden düzenledi.

Özel öğretim kurslarının, 676 Sayılı KHK ile 4 Ağustos itibarıyla kendilerini bir bilim grubunda faaliyet gösterecek hale getirmesi gerekecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme ritüeli
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme...
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi