Oyun ve Televizyonun Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocuk gelişiminde ve eğitiminde oyun ve televizyon büyük etkiye sahiptir. Çocuklar oyun oynayarak yaratıcı özellikleri gelişir. Oyun her çocuğun yaratıcılığını geliştirmez. Bu yüzden çocuklar oyun seçerken eğitici içerikte oyunlar seçmelidir. Çocuk oyunda aktif olduğu sürece yaratıcıdır.

Oyun ve Televizyonun Çocuk Gelişimine Etkisi
29 Kasım 2018 - 18:02 - Güncelleme: 19 Ocak 2020 - 20:04

Oyun oynarken çocuk yaparak yaşayarak öğrenir. Hayal güçleri oyunla gelişip şekillenir. Oyun çocukların hayallerini gerçekleştirme fırsatı verir. Çocuklar oyun oynarken anne ve babaların aşırı müdahale etmesi doğru değildir. Çocuğa güvenmeli oyun oynarken onları özgür bırakmalısınız. Böylece çocukta özgüven duygusunu geliştirebilirsiniz. Çocukları oyunlarda serbest bırakarak onların girişimci özelliklerini desteklemiş olursunuz. Kendi kararlarını verme, kararların sorumluluğunu üstlenme gibi duygularını geliştirmelerine destek olmuş olursunuz. Anne ve babalar çocuklar oyun oynarken çocuklarla birlikte oyunlar oynamalıdır. Oyunlar tamamen eğitim verme amaçlı olmamalıdır. Oyunlar çocukların enerjisini boşaltmak için büyük bir fırsattır. Çocukların oyun kurmasına ve yönetmesine izin vermelidir.
 
Televizyon ses ve görüntüyü çocuğa aynı anda aktaran teknolojik bir üründür. Çocuk gelişimine etkisi büyüktür. Çocukları kolayca etkisi altına alabilir. Modern yaşamın bir parçası olan televizyonda program seçerken çocukların gelişim özellikleri dikkate alınmalıdır. Programların eğitici eğlendirici olmasına dikkat edin. Bireyin kendini tanıması ve geliştirmesine katkı sağlayacak programlar seçilmelidir. İyi programlar çocuğa düşünme ve eleştirme imkânı sunar. Tüketim çılgınlığı, şiddet ve cinsellik gibi temaların işlendiği programlardan çocuklar uzak tutulmalıdır. Şiddet içerikli programlar çocuklarda saldırganlık duygusunu pekiştirir. Şiddet içerikli programlar çocukların ruhsal gerilimlerini arttırır. Duygusal dürtülerini zayıflatır. Gerçek ile hayali ayırt etmekte zorlanırlar. Televizyonlar günümüzde çocuklarda okumama ve akademik başarı düşüklüğüne neden olmaktadır.
 

Bu haber 2244 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum