Hükumet gençlere vergisiz telefon ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Yeni Kabine Toplantısı gündemine gelmesi beklenen ÖTV'siz telefonla ilgili önemli detaylar da netleşiyor. Gençlere satılacak olan vergisiz cep telefonlarının fiyatlarındaki üst limit ve marka yelpazesi de belli olmaya başladı.

Ek ders ücretine %100 zam için çalışma sürüyor Ek ders ücretine %100 zam için çalışma sürüyor

VERGİSİZ TELEFONDA ÜST LİMİT 10 BİN TL

Adalet ve kalkınma Partisinin seçim vaadi olarak sunduğu ve oldukça sekili ses getiren gençlere ÖTV ve KDV'siz telefon satışı ile ilgili olarak adımlar atılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesi vaadinde bulunduğu vergisiz telefon konusunda çalışmaları başlatmıştı. Bu kapsamda yeni kabine toplantısında en önemli konulardan birinin ÖTV ve KDV'siz telefon olması bekleniyor.

Gençlerin vergisiz telefon almasında bir kısıtlama olacak. Gençler istediği telefonu vergisiz alamayacak. ÖTV ve KDV'siz olarak alınabilecek olan telefonların üst fiyat limiti 10.000 TL olarak belirleneccek. Bu fiyatı aşan telefonlar alınamayacak.

YERLİ TELEFONLAR ÖTV'SİZ SATILABİLECEK

ÖTV'siz satılacak olan telefonlarda fiyatın dışında bir kısıtlama daha olacak. Bu kısıtlama da üretim yeri bazında olacak. ÖTV'siz telefon satışları sadece yerli firmalar için geçerli olacak. Yabancı ülkelerde üretilen telefonlar bu kapsamın dışında kalacak. Piyasada çok bilinen ve tatınan marka telefonlar fiyatı limit dahilinde olsa bile alınamayacak. Karardan sadece yerli markalar yararlanacak. Bu telefonlar arasında da Türkiye'de üretilen 15 markanın yer alması bekleniyor. 

Yapılacak düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayından geçerse Erdoğan'ın yapılacak olan kabine toplantısının ardındanı konu hakkında açıklamalarda bulunması bekleniyor.

SADECE ÖĞRENCİ OLANLAR YARARLANACAK

ÖTV ve KDV'siz olarak satışa sunulacak olan cep telefonlarından, üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın, yüksek okul ve açıköğretimde eğitim gören öğrenciler dahil, 7 milyon civarında öğrenci yararlanacak. Sadece bir defaya mahsus olmak üzere üniversite öğrencilerinin alacakları telefon, tablet ve bilgisayarlardan ÖTV ve KDV dahil vergi alınmayacak. Akıllı telefon ve bilgisayarlardaki vergi muafiyetinden sadece ön lisans ve lisans bölümünde eğitim gören öğrenciler yararlanabilecekken yüksek lisans, doktora ve lise öğrencileri bu uygulamadan yararlanamayacak.