ÖTV sıfır ve ikinci el araç piyasasını nasıl etkileyecek?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında Bakanlar Kurulu kararıyla değişiklik yapıldı. Peki ÖTV hangi oranlarda olacak? ÖTV zammı hangi araçları etkileyecek? ÖTV sıfır ve ikinci el araç piyasasını nasıl etkileyecek?

26 Kasım 2016 - 08:50 - Güncelleme: 26 Kasım 2016 - 23:18

25 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Tüketim Vergisi oranlarının yeniden belirlenmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı gündeme bomba gibi düştü. Bir süredir konuşulan ÖTV zammı da bu şekilde yürürlüğe girmiş oldu.

Karar, sıfır ve ikinci el araç almayı düşünenlerin aklında pek çok soru işareti yaratıyor. Haberimizde yeni oranları ve piyasayı nasıl etkileyeceğini inceliyoruz.

Bakanlar Kurulunun aldığı karar uyarınca motor hacmi 1600'ün altında olan araçların eski vergi oranı yüzde 45 iken şimdi yüzde 60 oldu. Ancak düzenlemede en önemli nokta olarak ÖTV vergi matrahı kriteri göze çarpıyor. Motor silindir hacmi 1600'ü geçmeyen araçlardan, ÖTV matrahı 40 bin TL'nin altında olan araçlardan alınacak ÖTV eskisi gibi yüzde 45 olacak.

Ancak ÖTV matrahı 40 bin - 70 bin TL arası olan sıfır araçlardan artık yüzde 50 ÖTV alınacak. Motor silindir hacmi 1600 - 2000 arası olan araçlar için ise ÖTV matrahı 100 bin TL'yi geçmeyen araçlara yüzde 100 ÖTV uygulanacak.

Peki bu düzenlemeyle son derece önemli konuma gelen ÖTV matrahı nedir? Bu durumu 1600 altı motor hacmine sahip bir araç için örnekleyelim. Ülkeye ithal edilen 1600 altı motor hacmindeki bir aracın vergisiz satış fiyatı 40 bin TL, firmanın uyguladığı indirim ise 4 bin 500 TL olsun. Bu araç için ÖTV matrahı 42 bin TL oluyor. Eski ÖTV oranına göre (yüzde 45) bu araçtan 18 bin 900 TL ÖTV alınırken, düzenlemeyle birlikte (yüzde 50 ÖTV) artık 21 bin TL ÖTV alınacak.

Yapılan ÖTV düzenlemesinin, piyasadaki sıfır araçların tamamına yakınını etkilemesi bekleniyor. ÖTV oranlarında değişiklikle beraber motor hacmi 1600'ün altındaki bir araç, düzenlemeden önce 76 bin TL'ye satılıyorsa artık 78 bin 600 TL'ye satılacak. Motor hacmi büyüdükçe vergi de artacak. Bu da sıfır araç alımında alıcının daha çok zorlanmasına sebep olacak. Geçmiş yıllara bakıldığında sıfır araç piyasasındaki artışın ikinci el piyasasını da ciddi oranda etkilediği görülüyor. Bu ÖTV zammı ile birlikte ikinci el piyasasında da fiyatlar artacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O müdüre soruşturma!
O müdüre soruşturma!
Kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti