Otizmli Çocuklar İçin Kaynaştırma Programı

Otizm, down sendromu ve diğer gelişim bozuklukları için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çalışmalarını tamamladı. Bireylerin ve ailelerin gelişim bozukları ile ilgili sorunlarına çözüm bulmak için kurulan komisyonda konu ile ilgili pek çok çalışma yapıldı.

Otizmli Çocuklar İçin Kaynaştırma Programı
01 Aralık 2019 - 13:52 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 13:56

5 Siyasi Partinin İradesi İle Kuruldu
Meclis Araştırma Komisyon Başkanı Kemal Kılıç, komisyonun 14 Mayıs tarihinde 5 siyasi partinin ortak iradesi ile kurulduğunu söyledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan komisyon başkanı, geniş bir alanda çalışma yaptıklarını belirtti. Ülkemizde 59 doğumdan birinin otizmli olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan, otizm diye bir tehlikenin olduğunu anlattı. Bu durumda da otizmin farkında olmamız gerektiğini vurgulayan Kılıç, toplumun bu durumu farkında olmadığını da sözlerine ekledi.

YÖK İle Çalışma Yapılacak
Komisyon ile yapılan çalışmalarda YÖK ile de iletişime geçildi. Yapılan çalışmalarda bu çocukların üniversite eğitimi gündeme geldi. Başkan Kılıç, YÖK’ün bu konuda güzel bir çalışma başlatacağını söyledi. Komisyon tarafından yapılan çalışmalarda iller ziyaret edildi. Özel eğitimli öğretmen açığı tespit edildi. Başkan Kılıç, kaynaştırma eğitimi ile ilgili özel bir model sunulduğunu belirtti. Danışman, uzman ve terapistlerin eğitimlerde bulunması sağlanacak. Bireysel olarak danışman sağlanacak. Kaynaştırma eğitiminin önünde bulunan tüm engeller yapılan çalışma ile ortadan kalkacak. Geniş alanda yapılan çalışmada ülkemizde ailelerin otizmli çocuklarının olduğunu saklamadıklarını söyledi.  Son zamanlarda ülkemizde çocuklarının otizmli olduğunu saklama sayısı oldukça azaldı.

Bu haber 549 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum