Otizm Yaşam Boyu Devam Eden Bir Süreçtir

Otizmli bireylerin aileleri son zamanlarda umut tacirlerinin hedefinde. Otizmin tedavisi mümkün müdür?

Otizm Yaşam Boyu Devam Eden Bir Süreçtir
17 Eylül 2019 - 12:25

Tohum Otizm Vakfı, otizmin tedavisinin mümkün olduğunu söyleyerek ailelerden yüklü miktarda para talep eden dolandırıcılara karşı uyarılarda bulunuyor. Otizmi belli paralarla tedavi edeceklerini iddia eden kişi ve kişilere kesinlikle güvenmemek gerektiğini ve otizmin günümüzde bilinen bir tedavisinin olmadığını söyleyen Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özen, otizmli bireylerin ailelerin kandırılmaması için bir kampanya başlattıklarını belirtti.

Otizm, doğuştan gelen ve ilk üç yılda fark edilen gelişimsel bir farklılıktır. Günümüzde neden olduğu hala bilinmemektedir. Ancak genetik, ailesel ve çevresel etkenlerden olduğu düşünülmektedir.

Otizmin tedavi süreci ile ilgili açıklamada bulunan Özer, ‘’Otizmin bilinen tek tedavi yöntemi, tek ilacı vardır. O da erken tanı ile yapılan sürekli özel eğitimdir.’’ İfadelerini kullandı. Otizmli bireylerin ailelerin yanlış yönlendirilmesi ve dolandırıcıların da amaçlarına ulaşamaması için ‘’ Gerçek Çare’’ isimli kampanya başlattıklarını belirtti. Aileleri çocuklarında bir farklılık gördükleri anda profesyonel yardım almaları konusunda da uyardı.

Otizmin yaşam boyu devam eden bir süreç olduğundan bahseden Özer ailelere tavsiyelerde bulundu. ‘’ Teşhis aldıktan sonraki süreç ile ilgili en önemli önerimiz otizmin yaşam boyu devam eden bir süreç olduğu asla unutmamalı ve sürekli hatırlamalısınız. Çocuğunuzu yaşam boyu psikiyatriye götürmelisiniz. Fakat doktor sürecinden de maksimum şekilde faydalanmak yine siz ailelerin elinde. Çocuklarınızı gözlemlemeli ve notlar tutmalı, bu notları doktorunuzla paylaşmalısınız. Hatta gerekirse doktorunuzun doğru kişi olup olmadığını da sorgulamalısınız.’’ ifadelerinde bulundu. 

Bu haber 1286 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort