ÖSYM Başkanından Açıklama!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün herkesin merak ettiği ÖSYM tarafından yapılan sınavların maliyetlerini açıkladı.

ÖSYM Başkanından Açıklama!
29 Ekim 2019 - 07:36

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM tarafından yapılan sınavlardan kar amacı güdülmediğini ve maliyetine sınav yapıldığını açıkladı.

‘’Başkanlığımızca düzenlenen her sınavın sorularının hazırlanması, sınav evraklarının basılması ve paketlenmesi, sınav merkezlerine ulaştırılması, sınav güvenliği için yapılan harcamalar ve sınavda görev alan öğretmenler, üniversitedeki öğretim elemanları, nüfus memurları, güvenlik görevlileri ve diğer destek personeli dahil yaklaşık 1 milyon 300 bin görevliye yapılan ödemeler, bilişim ve yatırım harcamaları, hizmet alımları ve ÖSYM’nin her türlü kurumsal giderleri, adaylardan alınan sınav ücretleri ile karşılanmakta olup, kurumumuza merkezi bütçeden herhangi bir ödenek ayrılmamaktadır’’ açıklamasını yapan Aygün, ‘’Başkanlığımız tarafından her yıl yaklaşık olarak 50 sınav yapılmakta ve yapılan bu sınavlarda yaklaşık 200 ayrı test uygulanmaktadır. Başkanlığımızca yapılan bu sınavlarda kesinle kar amacı güdülmemektedir. Sınavların özelliklerine göre bu maliyetlerde artış oluyor. ÖSYM yapılan bu sınavları maliyetine yapıyor, kar etmiyor’’ açıklamalarında bulundu.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ve Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda (YDUS) soru hazırlama maliyetlerinin diğer sınavlardan daha fazla olduğunu açıklayan Aygün, sınavlar için soru hazırlama çalıştaylarının yapıldığını da sözlerine ekledi.

‘’Ayrıca başkanlığımız tarafından yapılan tüm sınavların toplam aday kitlesinin yüzde 50’sini oluşturan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ücretlerinde üç senedir artış yapılmamıştır. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin 2018 yılı bütçe rakamlarına bakıldığında, KDV dahil geliri 737 milyon 367 bin 448 lira iken, KDV dahil gideri ise 739 milyon 32 bin 142 liradır. Bu rakamlarla da kurumun kar etmediği ortadadır’’ dedi.

2019 Ocak ayı itibari ile şehit yakınları, gaziler ve onların eş ve çocuklarından sınav ve başvuru ücretlerinin alınmadığını da söyleyen Aygün, ‘’Vatan ve Milletin bölünmez bütünlüğünü korumak adına canını feda eden şehitlerimizin yakınları ve canını esirgemeyen gazilerimiz ve yakınları için ne yapsak azdır. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi olarak her zaman bu konuda hassasiyet ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz’’ dedi.

Bu haber 488 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort