Ortaöğretime Model Önerisi Ve Sınıf Geçme Sistemi

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir TV programında ortaöğretim haftalık ders çizelgelerinin değişeceğini ve bu değişikliğin 2020- 2021 eğitim öğretim yılında uygulanacağını belirtti. Pilot uygulamadan da bahseden Ziya Selçuk, değişen haftalık ders çizelgelerine dair açıklamalarda bulundu.

Ortaöğretime Model Önerisi Ve Sınıf Geçme Sistemi
05 Şubat 2020 - 12:32


  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir TV programında ortaöğretim haftalık ders çizelgelerinin değişeceğini ve bu değişikliğin 2020- 2021 eğitim öğretim yılında uygulanacağını belirtti. Pilot uygulamadan da bahseden Ziya Selçuk, değişen haftalık ders çizelgelerine dair açıklamalarda bulundu.
  Yeni sistem ile yeni haftalık ders çizelgeleri sınıf geçme sistemi ile uyuşmamaktadır. Bu bakımdan eleştiri alan sistemde bazı aksaklıkların olacağı aşikardır. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Selçuk, bu uygulamanın sonuçlarını ve nedenlerini belirtti. Eleştirilere kulak tıkamamak gerektiğini söyledi.
Okullar Arasındaki Fark Ortadan Kalkmalı
  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre başarılı öğrenci ile başarısız öğrencinin ayrımının tam olarak yapılması gerekiyor. Bölgelere hatta aynı bölgede bulunan okullara göre dahi ayrım bulunuyor. Bu farklıklıların hatta uçurumların yer aldığı sistem ise sadece günü kurtarmaya yönelik olarak bulunuyor. Çocukların sınıfta kalmasını elbette kimse doğru bulmuyor. Tüm çocuklar ve gençler kazanılmak durumunda fakat işlemeyen bazı durumlar için tedbir almak şart oluyor.
  Tecrübeler ile görülmektedir ki bir çocuğun okulda problem yaratmasının en önemli nedeni çocuğun evde ve ailesinde problem yaşıyor olmasıdır. Evde ve ailesinde mutlu olan çocukların okulda problem çıkarmaları oldukça ender rastlanan problemler arasında bulunuyor. Bölünmüş aileler, ekonomik sorunlar ve aile içi şiddet gibi etkenler önemli sorunları ortaya çıkarıyor.
  Problemli çocukları kazanmanın en iyi yolu onlar için gerekli destek ortamını sağlamak oluyor. Evde farkına varamadığı sevginin okulda verilmesidir. Ancak o zaman bu çocuklar akademik başarıya ulaşacaktır. Elbette yeni bir sistemin kusursuz şekilde uygulanması kolay değil. Fakat bu yolda çaba göstermek önemli bir durumdur. Okullar arasındaki farklılıklardan kaynaklı sorunlar fiziki durum, kadro ve sınıf mevcudu gibi başlıklar ile bulunuyor. Çocukların mutsuz olmasına neden olan bu ortamları ortadan kaldırmak için donanımlı mahalle mektepleri olmalı ve en iyi okul eve en yakın okuldur prensibine uygun olarak yaklaşılmalıdır.
Sınıf Geçme Sistemi
  Beklemeleri, bütünlemeli gibi pek çok sistemin denendiğini belirten Bakan Selçuk, her gelenin yeni bir sistem ile geldiğini belirtti. Bu günkü sitemde 7, 8 başarısız dersi olan öğrenciler dahi sınıfı geçebiliyor. Sınıf geçme için bu öğrencilerin tek sorumluluğu dahi bulunmuyor. Bakan Selçuk, mevcut sistemde değişikliğin yukarıda söylenen şekilde olacağını belirtti.
  Çocuklar için olmazsa olmaz liseden mezun olduğunda bu nasıl lise mezunu durumunu ortadan kaldırmaktır. Bakan Selçuk bu konuda müfredatın önemli olduğunu vurguladı. Herkesin doktor, mühendis ve öğretmen olamayacağını vurguladı ve herkesin lise mezunu olacağını belirtti.
  3 dersten sorumlu geçişin devam edebileceğini açıklayan Selçuk, çocukların sadece bazı derslere yoğunlaşmasının önemli olduğunu söyledi. eksikliği bulunan çocukların kursa tabi tutulmaları ve sınıf tekrarı için yaz kurslarının yapılması gerektiği de Bakan Selçuk tarafından açıklandı.
 

Bu haber 386 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum