Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde De Değişiklik Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nde yapılan değişikliğin ardından “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”nde de değişiklik yapıldı.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde De Değişiklik Yapıldı
12 Temmuz 2019 - 15:15

Milli Eğitim Bakanlığı'nın “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nde gerçekleştirdiği değişiklikler, “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ndekiDeğişiklikler (Kapsamlı)” başlıklı haberimizde paylaşılmıştı. MEB tarafından “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”nde de değişiklik gerçekleştirildi.

İlgili yönetmelikte toplam 15 maddede değişiklik söz konusu oldu. Bu değişiklikler arasında dikkat çekenler ise; şu şekilde oldu:

Mesleki Çalışma Programı

Ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenler, Eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine ve derslerin kesimi tarihinden Temmuz ayının ilk iş gününe kadar geçen süreler ile Kasım ve Nisan aylarında yapılacak ara tatillerde MEB tarafından hazırlanan program dâhilinde kendi okullarında mesleki çalışmaları yapacaklar. Mesleki çalışma programı okul müdürlükleri tarafından yönetici ve öğretmenlere 1 hafta önceden duyulacak. Ayrıca, öğretmenlerin mesleki çalışma yaptıkları günlerdeki koordinatörlük görevleri ise çalışma saatleri dışında yerine getirilecek.

Ara Tatil

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önceden açıklanan ara tatil uygulaması da yönetmeliğinin ilgili maddelerine eklendi. Buna göre, ders yılı 2 döneme ayrılacak ve her dönemde 1 ara tatil yapılacak.

Mesleki Eğitim Merkezleri

Mesleki eğitim merkezlerindeki kalfalık ve ustalık programlarında verilen temel derslere ek olarak isteyen öğrencilere diplomaya götüren fark dersleri verilecek. Ayrıca, mesleki eğitim merkezi öğrencileri diploma alabilmek için ustalık belgesini almaya hak kazanmış olmanın yanında bakanlık tarafından belirlenecek fark derslerini mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenecek yüz yüze eğitim programları ya da açık öğretim kurumları yoluyla başarmak durumundalar. Bu öğrencilerin diplomaları ise fark derslerini tamamladıkları kurum tarafından ilgili mevzuat hükümlerine göre düzenlenecek.

Bu haber 1362 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort