Yeni Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerini düzenleyen Öğretmenlik Meslek Kanunu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlandı ancak kanun Türkiye Büyük Millet Meclisine henüz sunulmadı. Gelen bilgilere göre yeni ÖMK'ya son şeklinin verilmesi sonucunda kanun metni meclise sunulacak hali getirildi.

hHazırlanan yeni kanun metninin içeriği ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle haberimizde kanun maddeleri ile ilgili kesin bir metin sunamıyoruz. Ancak gelen bilgilere göre uzman öğretmenlik için konulan süre şartını düşürüleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca ücretli Öğretmenlikte geçen sürelerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik'te kabul edilmesi, öğretmene şiddet konusunun kanunda yer alması ve yönetmelikle düzenlenen yöneticilik şartları gibi bazı maddelerin de kanunda yer alması bekleniyor.

KDK’dan okullarda blok ders uygulamasına tavsiye kararı KDK’dan okullarda blok ders uygulamasına tavsiye kararı

ÖMK Nisan'da TBMM'de olacak

Yeni kanun metni olarak hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun nisan ayında Türkiye Blatt Meclisine sunulması ve Mayıs ayı içerisinde Meclis'te kabul edilmesi bekleniyor. Kanun metninin kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayınlanması sonrasında yürürlüğe girmesi bekleniyor.