Okulun kayıp mührü sahtecilikte kullanılabilir

Bursa’da KHK ile kapatılan bir temel lisenin mührünün kaybolması üzerine 81 ile yazı gönderildi. Kaybolan mührün sahte mezuniyet veya öğrenci belgesi düzenlenmesinde kullanılabileceği belirtildi.

25 Mart 2017 - 17:19 - Güncelleme: 25 Mart 2017 - 20:32

Bursa'nın Gemlik ilçesinde faaliyet gösterirken 23 Temmuz’da yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan kurumlardan Açılım Temel Lisesi’ne ait mührün kaybolduğu ortaya çıktı.

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, 81 il valiliğine 15 Mart tarihinde ‘Özel Açılım Temel Lisesi’nin Kayıp Resmi Mührü’ konulu yazı gönderdi. Mühürle usulsüz işlem yapılabileceği belirtilerek, önlem alınması uyarısında bulunuldu.

İMHA EDİLMESİ GEREKİR

Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kahya, şunları söyledi: “Mühürler kaybolduğunda usulsüz işlem yapılmaması için gerekli duyurular yapılır. Kapatılan bir kurumun mühürleri imha edilmesi için darphaneye gönderiliyor. Darphaneye de konuyla ilgili bilgi veriliyor. İllere bir yazı gönderilerek kaybolan mühürle gelen yeni bir yazının işleme alınmaması istenildi. Çünkü mühür sahte mezuniyet veya öğrenci belgesi gibi okul ile ilgili evraklarda ve işlemlerde kullanılabilir.”

MÜDÜRÜN SORUMLULUĞUNDA

Mühür ve beratlar, kurum adına imza karşılığı okul yetkilisine darphaneden veriliyor. Mühür veya beratın sorumluluğu okul müdürüne ait. Okulların demirbaşları arasında ilk sırada berat ve mühür geliyor. Mührün kaybolması kötüye kullanım tehlikesi yaratıyor. Diplomada kullanılmıyor ama onun yerine geçen belgelere mühür basılıyor. Öğrenci belgesi düzenlenebiliyor, diploma yerine geçen diploma kayıt örneği gibi evraklarda, resmi yazıların eklerinde kullanılabiliyor.

Berat ise bir okulun mühür bilgilerini içeren belge anlamına geliyor. Berat kaybolduğunda içerdiği bilgilerle yasa dışı yollardan mühür yapılabiliyor. Ayrıca geçen yıl farklı şehirlerde 22 okulun mühür veya beratının kaybolduğu/çalındığı ve gerekli duyuruların kurumlara yapıldığı da öğrenildi.hürriyet
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"