Okullarda "Zekâ Sınıfı" Kuruluyor

MEB ile Kızılay işbirliği sayesinde hayata geçirilen proje kapsamında okullarda “Zekâ Sınıfı” kurulmaya başlandı.

Okullarda "Zekâ Sınıfı" Kuruluyor
03 Haziran 2019 - 13:58

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kızılay arasında gerçekleştirilen işbirliği kapsamında çocukların zihin becerilerini artırmak ve stratejik düşünce yeteneği kazandırmak için okullarda “Zekâ Sınıfı” kurulacak. Proje kapsamında şu ana kadar 60 okulda açılan zekâ sınıflarında 48 çeşit zekâ oyunu bulunuyor ve bu sınıflardan öğrenciler bireysel olarak veya öğretmenlerin eşliğinde yararlanabiliyor.

İşbirliği çerçevesinde ilk etapta ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan pansiyonlu okullara 48 çeşit zekâ oyunu gönderildi. Proje kapsamında 30 öğrenci pansiyonunda zekâ oyunları sınıfları ile tasarımı pansiyonlara özel “Kızılay Kitaplık Köşeleri” kuruluyor. Pansiyonlu okullara ayrıca badminton malzemeleri de gönderildi.

Gençlik Kampları

Proje ile öğretmen ve öğrencilere yönelik olarak uluslararası geçerliliğe sahip temel ilkyardım eğitimleri ve afetlerden korunma bilinci eğitici eğitimi konularında faaliyetler gerçekleştirilecek. Bunun haricinde Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Kızılay tarafından ortaklaşa olarak Haziran ve Ağustos aylarında pansiyonlarda kalan öğrencilerin katılacağı Tematik Gençlik Kampları düzenlenecek.

Oyun Çeşitleri

Zekâ sınıflarında yer alan oyunlardan bazıları ise şunlar: Rubik küp 3x3, rubik küp 4x4, rubik küp 5x5, dik go, shapometry, tanram seti, pylos&abalone, turbo bardaklar, soma küpü, koridor, goblet, go, penta blok, busyhour, hedef 5, reversi, hanoi kulesi, halka çıkarma, quarto, road block, caamouflage, red city, mikado, yerçekimi (gravitymaze), turnike (turnstile), çikolata yerleştirme, batik, gyges, mangala, surakarta, lasermaze, kakuzu, Çin daması, lonpos, mathable, 18 taş solotest, trax, escher 3d puzzle, architecto, zometool, matematik zarları, tek kişilik satranç, izzi, tuğla örme, sihirli bloklar, talat, satranç takımı, zekâ çöpü 1-2-3.

Bu haber 890 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort