Okullarda Suriyeli Nefreti

İlkokuldan liseye kadar birçok Suriyeli sığınmacı öğrencinin anlattıkları, gerçekleri gözler önüne serdi.

Okullarda Suriyeli Nefreti
08 Ekim 2019 - 15:53

9 yaşındaki Suriyeli sığınmacı Vail El Suud’un Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde kendini asmasından sonra okullara kadar yayılan Suriyeli nefreti gözler önüne serildi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ve bazı ebeveynlerin ırkçı söylemlerinin etkisinde kalan öğrenciler okulda birlikte okudukları Suriyeli öğrencilere nefret kusup şiddet uyguladıklarına dair iddialar her geçen gün yayılıyor. Ülkemizin birçok yerinde sığınmacı öğrenciler okula gitmek istemiyor ve bazı öğretmenlerin de bu duruma kayıtsız kaldıkları iddia ediliyor.

Suriyeli sığınmacı çocukların Yeni Şafak’a anlattıkları ise zaman zaman kan dondurucu nitelikte. 9 yaşındaki Suriyeli sığınmacı öğrenci S.H. yaşadıklarını şöyle ifade ediyor:

‘’Beş yıl önce Şam’da babam şehit oldu. Annem ve kardeşlerim ile birlikte Türkiye’ye geldik. Burada bir ilkokulda 3’üncü sınıfa gidiyorum. Arkadaşlarım ve öğretmenim bana kötü davranıyor. Sınıfta parmak kaldırdığımda öğretmenim bana söz hakkı vermiyor. Arkadaşlarım neden buraya geldin diye sorular soruyor ve bana vuruyor. Öğretmenim hiçbir şey yapmıyor. Okulda hiç arkadaşım yok. Oynadıkları oyunlara beni almıyorlar. Bu yüzden okula gitmek istemiyorum.’’

6 yaşındaki C.M. ise İblid’den ülkemize gelmiş ve bir vakıfta kalıyor. O da yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

‘’Babam şehit oldu. Ablam okula giderken onu hep kıskanıyordum. Bu sene ben de okula gidiyorum. Okula gittiğim ilk günler çok zordu. Arkadaşımla kavga ederken öğretmenim bizi videoya çekti. Müdür de annemi çağırdı ve beni okuldan attılar. Okula gitmek istemiyorum.’’

2 yıl önce Türkiye’ye gelen 7 yaşındaki M.A. ise:

‘’Geçen yıl anaokuluna gidiyordu. Arkadaşlarım çok iyiydi. Birinci sınıfa başladım şimdi arkadaşlarım çok kötü. Kalemlerimi alıp defterlerimi karalıyorlar. Bir arkadaşım bana ‘Babam sizi sevmiyor, bu yüzden ben de seni sevmiyorum’ dedi ve kalemi elime sapladı. Okula gitmek istemiyorum.’’ ifadelerinde bulundu.

15 yaşında Lise 1’inci sınıfa giden Suriyeli B.K.C.’nin anlattıkları ise kan dondurucu nitelikte. Sultanahmet’de bir liseye gittiğini söyleyen öğrenci:

‘’Arkadaşlarım beni dışlıyor. Beden eğitimi dersi için kıyafetlerimi değiştirirken kabinin üzerinden çıplak resimlerimi çektiler. 100 TL verirsen fotoğrafları sileriz dediler. Öğretmenime anlatmama rağmen hiçbir şey demedi. Derste anlamadığım zaman söz istediğimde öğretmen bağırıyor. Kimse benle konuşmuyor.’’ şeklinde yaşadıklarını anlattı.

Bu haber 784 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum