Okullarda Sıfır Atık İçin Eğitim Verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında çocuklarda çevre bilincini geliştirmek üzere yaklaşık 32 bin okulda seferberliğe destek veriyor.

Okullarda Sıfır Atık İçin Eğitim Verilecek
07 Haziran 2019 - 12:30

“Sıfır Atık Projesi” kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TEMA Vakfı arasında gerçekleştirilen işbirliği sayesinde tüm okullarda seferberlik başlatıldı. 2018 Eylül ayından itibaren pilot il olarak seçilen Ankara ve daha sonra Türkiye genelinde atık toplama kutuları hazırlandı. Milli Eğitim Bakanlığı da projeye destek vererek ilköğretim ve ortaöğretim okullarında doğal varlıkların korunması, tüketilebilir varlıkların ve çevrenin bilinçli kullanılması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ile birlikte atık yönetimi konularında öğrencilere farkındalık kazandırılmasını amaçlıyor.

Bugüne Kadar Ankara'da 58.293 Öğrenci Eğitim Aldı

MEB verilerine göre TEMA Vakfı ile sağlanan işbirliği sayesinde Ankara'da şu ana kadar 58.293 öğrenciye proje kapsamında eğitim verildi. Sıfır atık farkındalık eğitimlerinin 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Mersin, Samsun, Malatya ve Diyarbakır başta olmak üzere 20 ilde daha yaygınlaştırılması hedefleniyor.

32.574 Okulda Atık Yönetim Sistemi Oluşturuldu

Proje kapsamında Türkiye genelinde 32.574 okulda atık yönetim sistemi kuruldu. MEB, atıkların ayrıştırılmasını sağlayan geri dönüşüm kutuları ve konteynırların yer aldığı atık yönetim sistemlerini tüm okullarda kurmayı planlıyor. Ayrıca toplanması ve bertaraf edilmesi gereken kimyasal atıkların okullardaki envanteri de hazırlandı. Buna göre İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri koordinasyonunda belediyeler ile belediyelerin sözleşme hazırladıkları firmalar tarafından okullardan toplanan kimyasal atıklar imha ediliyor.

Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşüme Kazandırılması Sağlanıyor

Ayrıca okullarda ve kurumlarda toplanan atık piller de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'nce hazırlanan kutular aracılığı ile toplanıyor. Kâğıt, karton, cam ve metal gibi ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için de Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından faaliyet yürütülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu proje kapsamında Türkiye genelinde örnek çalışmalar gerçekleştiren 40 ilden toplam 40 okula Ankara'da düzenlenen bir törenle Çevre Beratı verdi.

Bu haber 1783 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • huzun
    11 ay önce
    tam bir yalan. okul bahçelerinde bu dönüşüm kovaları var, ama ortada bir sistem yok. aynı çöpe gidiyorlar. dönüşüm ancak çöp atılan arazide oluyor.