Okullarda 3 gün süt iki gün kuru üzüm verilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu yıl yaklaşık 30 binin üstündeki okulda 6 milyon öğrencimize 270 milyonun üzerinde içme sütü dağıtılacak. Pazartesi, çarşamba ve cuma süt, salı ve perşembe ise üzüm dağıtımı yapılacak" dedi.

06 Şubat 2017 - 11:48 - Güncelleme: 06 Şubat 2017 - 11:50

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 2016-2017 eğitim öğretim yılı ikinci dönem açılış ve ‘Okul Sütü Dağıtım Töreni’ programına katıldı. Batıkent Kent Koop İlkokulunda düzenlenen programda konuyla ilgili açıklamada bulunan Bakan Yılmaz, “Pazartesi süt, salı üzüm, çarşamba süt, perşembe üzüm ve cuma tekrar süt olarak bu programı gerçekleştireceğiz. Daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir gelecek ancak sağlıklı nesillerle mümkün. Sağlıklı nesiller de sağlıklı beslenecek, sporla uğraşacak ve sağlığını koruyacak.

Bu dönemde doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması lazım. Beslenme hayatın her alanında olduğu gibi biraz özen, denge ve düzen istiyor. Bu kazanım hem bizim sağlıklı olmamızı hem de hayatta daha başarılı olmamızı beraberinde getirecek. Çocuklarınız bize emanet. Bu emaneti yarınlara çok daha iyi bir şekilde taşıyacağız” diye konuştu.


Okul kantinlerinde satılan ürünlerin listesinin Sağlık Bakanlığından alındığını ancak mevcut kantinlerde satılan bazı ürünler konusunda itirazların alındığını anlatan Yılmaz, “Bundan sonra Sağlık Bakanlığımız ile gözden geçireceğiz ve Sağlık Bakanlığımız bize neyi uygun görürse kantinlerimizde onu satmaya devam edeceğiz.

Süt içme alışkanlığının bugünden kazandırılması lazım. Bizim çocukluğumuzda da 1960’lı yıllarda bize de okul sütü dağıtılırdı. O sütün de Amerika’dan geldiği söylenirdi.

Türkiye yardım alan ülke olmaktan çıktı. Artık Türkiye yardım ediyor, kendi evlatlarını da başka ülkenin yardımını değil, kendi üreticimizin üretmiş olduğu sütleri dağıtıyoruz, üzümleri dağıtıyoruz. Türkiye’nin bugünü dünden daha iyi, yarını da bugünden daha iyi olacaktır. Bu yıl yaklaşık 30 binin üstündeki okulda 6 milyon öğrencimize 270 milyonun üzerinde içme sütü dağıtılacaktır” dedi. KAYNAK HÜRRİYET 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular