Okullar Kapanacak Mı, Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek Mi, Online (Uzaktan) Eğitime Geçilecek Mi?

Okullar yeniden kapanacak mı? Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin istemedikleri ancak en fazla merak ettikleri konu okulların yeniden kapanması konusu. Yeniden yüz yüze eğitimin başlaması ve artan aşı oranlarının da etkisi ile sınıf bazında uygulanan karantina kararlarının okul ve ülke bazında okulların kapatılması boyutuna ulaşmasından endişe edilirken, Bilim Kurulu tarafından görüşülen okulların yüz yüze eğitime devamı konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den açıklamalar geldi. Peki okullar kapanacak mı, yüz yüze eğitim devam edecek mi, yoksa yeniden uzaktan (online) eğitime mi geçilecek? işte bu soruların cevaplarına ilişkin detaylar:

Okullar Kapanacak Mı, Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek Mi, Online (Uzaktan) Eğitime Geçilecek Mi?
23 Eylül 2021 - 20:06 - Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 22:50
Okulların yüz yüze eğitime devam edip etmeyeceği hususunda  açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bölgesel olarak gerekmesi halinde il hıfzıssıhha kararı ile tüm tedbirlerin hayata geçirilerek tüm derecelerde okulların açık kalmasında ısrarcıdır." ifadesini kullandı.
PEKİ OKULLAR KAPANACAK MI? 
Koronavirüs Bilim Kurulu salgındaki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla haftalık toplantısını gerçekleştirdi. Bilim Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıklayan Bakan Fahrettin Koca, yüz yüze eğitimin kararlılığı konusuna bir kez daha vurgu yaptı. Bakan koca şunları ifade etti;

Okullarımız da salgının seyri açısından yakın takibini yaptığımız özel bir alan. 6 Eylül’den beri okullarımızda çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Yaş gruplarının aktif vakalar içindeki dağılımında bir değişiklik olup olmadığını takip ediyoruz. Bugüne kadar alarm veren bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Endişeye mahal verecek bir durum olmadığını bilmenizi isterim. Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını en erken açılanın ise yine okullar olmasını ısrarla belirtmişti.
Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıdır. Eğitimin süreleri, günlere dağılımı, sınıfların ikili ya da üçlü öğretime geçmesi, ders sürelerinin azaltılması gerekirse hafta sonları da eğitim yapılması dahil tüm alternatiflerin uygulanması konusunda kararlıdır. Bölgesel olarak gerekmesi halinde il hıfzıssıhha kararı ile tüm tedbirlerin hayata geçirilerek tüm derecelerde okulların açık kalmasında ısrarcıdır.


BAKAN ÖZER AÇIKLAMIŞTI 
Yüz yüze eğitim hakkında endişelere yönelik açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle 198 sınıfta eğitime ara verildiğini söylediyerek “Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okulumuz bulunmuyor. Okullar açık kalmaya devam edecek” demişti.
Velilerin cep telefonları üzerinden kurduğu gruplarda, ‘ekim ayında okulların kapanacağı’ yönündeki iddialar üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söylemişti:

“Böyle bir şey söz konusu değil. Sürecin devam ettirilmesi, okul bazlı değil vaka bazlı. Hiçbir okulumuz kapalı değil ama 198 sınıfta vaka veya yakın temas nedeniyle eğitim öğretime ara verildi. Dolayısıyla vakaların yaygınlaşması durumunda etkilenen sınıflarla ilgili kararlar alacağız; okul, ilçe veya il ile ilgili karar almayacağız. Başlangıçtaki irademizi devam ettiriyoruz, okullar açık kalmaya devam edecek.
Şu andaki bilimsel veriler ışığında aldığımız kararlar var, 1 ay sonra bilimsel veriler değiştiği zaman tedbirlerimizle ilgili güncellemeler yapacağız. Ama yine okullarımızın açık kalması için her türlü önlemi alarak süreci devam ettireceğiz. Okulların açık kalması, artık sadece bir eğitim meselesi değil, bir milli güvenlik meselesidir.
Onun için de okullarımızı elimizden geldiği kadar çok olağanüstü durumlar olmadığı müddetçe en son kapanan kurumlar olarak tutmak için tüm vatandaşlarımızın fedakârlık yapması gerekiyor.


Bu haber 675 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum