Okuldan öğrencileri mutlu eden uygulama: Okuma bahçesi

Mardin'in Midyat İlçesi Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi’nde, öğrenciler için özel okuma bahçesi oluşturuldu.

11 Ekim 2017 - 21:54 - Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 22:01

Sosyal projeler üreterek bunları etkinliğe çeviren Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi Müdürü Murat Kaya’nın, yaz tatili döneminde okula kazandırdığı “Okuma Bahçesi”nde artık öğretmen ve öğrenciler, kitap okuma saati ve teneffüslerde bolca kitap okuyarak güzel vakit geçiriyorlar.

Bahçelievler Mahallesi’nde 780 öğrencisi bulunan okulda dört duvar arasında sınıflarda sıkılan ve kitap okuma etkinliklerine adapte olma zorluğu yaşayan öğrenciler için ‘Okuma Bahçesi’ oluşturuldu. İlk etapta okul bahçesine modern bir sulama sistemi kuruldu. Okulun toprak alanlarının tamamına çim ve çiçek ekilerek dört bir yanı yeşillendirildi. Ekilen çim ve farklı çiçekler açınca da bahçe rengarenk bir görünüme kavuştu.


Eğitim-öğretim faaliyetlerinin fiziki mekanla da ilişkili olduğunu belirten Okul Müdürü Murat Kaya, bu yıl ciddi anlamda çevre düzenlemesi yaptıklarını söyledi.


Öğrencileri kitap okuma etkinliğinde yalnız bırakmayan Kaya, kendi imkanlarıyla yaptıkları çalışma ile okulun çehresi değiştirdiklerini kaydederek, “Mutluyuz, huzurluyuz. Gördüğünüz gibi okulumuz yemyeşil. Bu bahçenin düzenlemesini zaten yeni yaptık, fıskiye sistemini kurduk, yeşillendirdik. Çocuklarımız bunun üzerinden güzel bir şekilde uzansınlar, kitap alsınlar okusunlar, güzel sohbetler etsinler, vatandaşlarımız gelsin bir bahçe şeklinde faydalansın düşüncesi içerisindeydik. Allah’a şükürler olsun projelerimiz içerisinde bu da yer alıyordu onu da gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Okula da bir kütüphane kurduk yaklaşık 3 bin kitabımızla aktif bir şekilde öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Sadece matematik, fizik, çalışmak değil, ciddi anlamda geniş bir perspektife, bir bakış açısına sahip olmanın yolu kitaptan geçtiğini, işin öğretimsel kısmına büyük katkılar sunduğunu hepimiz biliyoruz. O yüzden çocuklarımıza özellikle okuyun, okuyun, okuyun diyoruz. Her şey öğrencilerimizin daha iyi bir ortamda eğitim öğretim görmeleri için yapıldı. Bu güzelliğe katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okulun Edebiyat Öğretmeni Yusuf Kaya da, “Okumaya çok önem veriyoruz. Okumalarımızı sadece sınıflarda değil, bahçede, yeşilliğin arasında da yapıyoruz. Ormanlar, ağaçlar, yeşillik üzerinde yapılan araştırmalarda yeşillik insanların zihnini açıyor. Yeşillik hastalıkları geçiriyor. Neden? Çünkü yeşillik, ağalar ve orman havayı temizliyor. Bu etkinlikle amacımız öğrenciler her yerde okuyabilir mesajı vermektir. Öğrencilerimiz bu bahçede gelip okudukları zaman çok mutlu oluyorlar. ‘Okuma Bahçesi'nin faaliyete girmesinden sonra öğrencilerin okuma alışkanlığı tamamen değişti. Eline hiç kitap almayan öğrenciler sırf bahçede oturabilmek için kitap okuyorlar ve böylece kitap sevgisini kazanmış oluyorlar” dedi.

Kitap okuma etkinliğine katılan öğrencilerden Gülseren Çakır da, “Sınıfta oturacağımıza, gelip bahçede kitabımızı okuyoruz, hem bu şekilde sıkılmıyoruz. Müdürümüz bizler için güzel bir bahçe yapmış, burada okuyoruz, yeşilliğin arasında içimiz açılıyor. Aşkla, sevgiyle burada kitap okuyoruz. Sadece kitap okumuyoruz, bazen gelip derlerimizi yapıyoruz” dedi.

Öğrencilerden Esra Akyol da, “Burada kitap okuyoruz. Bizler için çok bir bahçe oldu. Bu yeşilliğin arasında okumak çok iyi, buradaki koku da çok güzel. Yeşillik ve kitap birbiriyle çok güzel oluyor. Öğretmenlerimizde gelip burada okuyor. Güzel bir yer olmuş.” dedi.

Öğrencilerden Ayşegül Akpınar, “Müdürümüz ve öğretmenlerimiz  bu güzel bahçeyi bizler için yaptılar. Okulumuzda, bu güzel bahçede kitaplarımızı okuyoruz. Daha önce fazla kitap okumayı sevmiyordum, ama şimdi arkadaşlarımı görüyorum ve bende daha çok okuyorum. İnsan burada mutlu oluyor” dedi.

Öğrencilerden Ayşegül Bati da, “Gerçekten burada çok güzel  bir koku geliyor. Bahçenin yanından geçerken burası Beyazsu gibi yemyeşil olmuş diyorum. Yeşillik kokusu çok güzel geliyor. Sınıflarda sanki baskı altındaydık, ama bu yeşilliğin içinde olmak ve kitap okumak gerçekten çok güzel.” dedi.

Öğrencilerden Elif Kalkan da, “Derslerimizde, sınıfın içinde  kitaplarımızı okuyoruz, fakat bahçede okumak daha güzel, zihnimiz açılıyor. İnsana daha fazla okumak istiyor” dedi.
Kaynak: http://www.sizinmedya.com/mobi/news_detail.php?id=33237

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti