Okulda Yaşananlar Yargıya Taşındı

Manisa’da bulunan Murat Germen İlkokulu’nda görevli bir öğretmenin ve öğrencilerinin, okul müdürünün ikazına uymadığı gerekçesi ile 40 dakika okula alınmaması yargıya taşındı.

Okulda Yaşananlar Yargıya Taşındı
31 Ekim 2019 - 22:29

Eğitim-Sen yöneticileri ve Sağlık Eğitimcileri Sendikaları adına Bilal Kılıç, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri adına İsmail Önal, Veli Derneği adına Gülbahar Tahmilci, 2/B sınıfının öğretmeni Cuma Toygar ve 2/B sınıfı velileri, Avukat Ahu Tahmilci, Yüksel Gemici Murat Germen İlkokulu müdürü hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Eğitimciler, Manisa Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Veli Derneği Manisa Şube Başkanı Gülbahar Tahmilci yaptığı açıklamada: ‘’Manisa ilinin en eski okullarından biri olan Murat Germen İlkokulu’nda geçtiğimiz hafta okul müdürü Abdullah Mesut Aslan, Cuma Toygar öğretmenin sınıfı olan 2/B sınıfını durdurarak okula almamıştır. Cuma öğretmen nedenini sorduğunda, ‘Sen sınıfının arkasında duruyorsun, önünde duracaksın’ demiştir. Öğretmen de kendisine uygun bir dille, ‘Benim sınıfın arkasında durmam daha iyi kontrol sağlamaz mı? demiştir. Bunun üzerine müdür ‘Öne geçeceksiniz’ diye ısrar etmiştir. Oysa ki sınıfın dersi İngilizcedir ve İngilizce öğretmeni sınıfta öğrencilerini beklemektedir. Okul müdürüne dersin İngilizce olduğunu söylemelerine rağmen okul müdürü öğrencileri 40 dakika boyunca derse almayarak suç işlemiştir. Bugün öğrencilerimiz adına müdürün yetkilerini aşan bu davranışını kınıyoruz. Ayrıca okul müdürü ikinci bir yanlış daha yapmıştır. Resmi tatil gününde telafi eğitimi için yazı çıkartmıştır. Resmi tatil günlerinde eğitim yapılamaz. Yönetmeliklerimize göre telafi eğitimi ancak doğal afetler sonrasında ve olağanüstü hallerde yapılabilir. Okul müdürü yetkilerini aşmış ve kötüye kullanmıştır. Öğretmeni öğrencileri önünde küçük düşürmüştür. Öğrencilerin eğitim haklarını engellemiştir. Kendisini kınıyoruz ve suç duyurusunda bulunuyoruz’’ dedi.

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel ise: ‘’Burada bulunan haklarını arayan velilerimizi, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizi duyarlılığı için kutluyorum. Ancak bu şekilde adalet ve demokrasi sağlanabilir’’ açıklamasında bulundu.

Öğrenci velisi olduğunu söyleyen Erkan Erdemir ise; ‘’Okul saatinde çocuğumu okula bırakıp işimize döndük. Sonra okul müdürü öğretmeni ve öğrencileri sınıfa almıyor diye bir haber aldık. Sormaya gittiğimizde bizi okul bahçesine dahi almadı. Görüşmek istedik bizi 35 dakika bekletti. Kendisine suç işlediğini ve çocuklarımızın eğitim hakkını engellediğini söylediğimizde, kafası ile öğretmeni işaret etti. Bende öğretmen ile bir sorunu var ise bunu yazılı yollarla halletmesinin gerektiğini söyledim. 7 yaşında 38 çocuğu eğitimden mahrum edemezsin dediğimde ise sadece kafasını salladı ve okuldan ayrıldı. Eğitim haktır. Hiç kimse çocuklarımızın eğitim hakkını engelleyemez’’ dedi.

Bu haber 912 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort