Okulda idareci olmanın maaşa etkisi

Öğretmenler, okul müdürü veya okul müdür yardımcısı olarak görev yapmak üzere de görevlendirilebilmektedirler. Peki maaşlarına etkisi nedir ? İşte haberin detayları..

19 Nisan 2017 - 15:28

Devlet memuru olarak Milli Eğitim Bakanlığı emrinde öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanların, bulundukları okullarda veya başka okullarda müdür yardımcısı ya da müdür olarak görevlendirilmeleri, ek ders ödemelerinden kaynaklı farklılık dışında, özlük haklarında ciddi bir değişiklik yaratmamaktadır. Öğretmen-okul müdür yardımcısı-okul müdürü özlük hakkı Eğitim Öğretim Sınıfına dahil öğretmen kadrolarında görev yapanlar ile görevlendirme suretiyle eğitim kurumlarında müdür veya müdür yardımcılığı görevlerini yürütenlerin aylık maaş ödemeleri arasında, sadece “yan ödeme”lerden kaynaklanan farklılık söz konusudur.

Ancak bu farklılığın öğretmen, okul müdür yardımcısı ve okul müdürü maaşlarına etkisi çok düşük seviyelerdedir. Öğretmen, okul müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yapanların özlük haklarına baktığımızda; -Aylık/kadro seviyesi aynı olanların tazminat oranlarının da aynı olduğunu, -Aylık/kadro seviyesi aynı olanların ek göstergelerinin de aynı olduğunu, -Ek ödeme oranlarının aynı olduğunu -“İş güçlüğü zammı” puanının; öğretmen kadrosunda olanlar için 500, müdür yardımcıları için 900 ve müdürler için 925 puan olduğunu, diğer yan ödemelerin ise aynı seviyede olduğunu görmekteyiz. Öğretmen-okul müdür yardımcısı-okul müdürü aylık net maaşları Hizmet süresi, branşı, derece/kademesi aynı olan öğretmen, okul müdür yardımcısı ve okul müdürü müdürünün aylık net maaşı arasındaki fark, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde şöyle:

Unvan D/K Hizmet Yılı Aylık Net Maaş Öğretmen 1/4 25 3.140 TL
Müdür Yardımcısı 1/4 25 3.139 TL
Müdür 1/4 25 3.129 TL


Not: -Görev yapılan okullardan kaynaklı yan ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır. -Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır. -Ek dere ücreti ödemeleri ile ilave eğitim öğretim tazminatı ödemeleri dikkate alınmamıştır. -Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır. -Gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mehmet
    7 ay önce
    idareci olmanın maaşa HİÇ BİR etkisi yoktur. sadece ek ders farklı olabilir. o da sabah 06.00 akşam 17.30 da (günde 11 buçuk saat) evine gittiği içindir. o kadar da olsun yani.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi