Okula uyumda en önemli görev aileye düşüyor

Binlerce öğrenci ve veli 2016-2017 eğitim-öğretim yılına hazırlanırken, uzmanlar okula ilk kez adım atacak öğrencilerin uyum sorunu yaşamaması için ailelere büyük görev düştüğünü belirtiyor.

17 Eylül 2016 - 10:30

Binlerce öğrenci ve veli 2016-2017 eğitim-öğretim yılına hazırlanırken, uzmanlar okula ilk kez adım atacak öğrencilerin uyum sorunu yaşamaması için ailelere büyük görev düştüğünü belirtiyor.

2016-2017 eğitim-öğretim dönemi, 19 Eylül’de başlayacak. Okula yeni başlayacak minikler için uzmanlar ailelere uyarılarda bulundu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişim Programı Öğretim Görevlisi Betül Özkul Cura, çocukların belirsizlik, ayrılma kaygısı yaşayabileceğine dikkat çekerek, çocuklara okullarını tanıtmanın kaygıyı azaltacağını söyledi. Erken çocukluk döneminde çocuğun okul hayatına adım atmasının gelişimsel anlamda birçok beceriyi beraberinde getireceğini aktaran Cura, "Çocuğun aileden bağımsız bir ortamda sosyalleşebilmesi ve kendini rahatça ifade edebilmesi için uyum sürecinin olumlu bir şekilde geçmesi çok önemlidir. Sağlıklı bir uyum sürecinde ebeveynlere büyük rol düşüyor. Anaokuluna yeni başlayan çocukta başlangıçta belirsizlik, ayrılma kaygısı sık gözlemlenen durumlar arasında. Bunun yanı sıra ailelerin çocuklarından ayrıldıkları için kendilerini suçlu hissetme, kaygı gibi duygular yaşaması çocuğun okul korkusunu artırıyor. Bu nedenle çocuk anaokuluna başlarken ebeveynin de duygusal anlamda hazır olması gerekli. Çocuğun okula başlama evresinde annenin üzüntü ve kaygısını hissetmesi uyum sürecini zorlaştırıyor" dedi.

ÇOCUKLARA OKULU TANITIN

Anaokulunun çocuğa yeni bir dünyanın kapılarını araladığını, ebeveynin sergileyeceği sakin ve net tutumların çocuk için daha rahatlatıcı olacağını vurgulayan Cura, çocuklara okulları tanıtmanın ayrılık kaygısını azaltmaya yardım edeceğini söyledi. Cura, şunları söyledi:


"Çocuk okuldan eve döndüğünde günün değerlendirmesini yapmak, olumlu gelişmeleri takdir etmek okula uyum sürecini kolaylaştırır. Okulun ilk haftalarında yaşanan ağlama, ayrılma korkusu, okula gitmek istememe gibi davranışlar göstermesi normal. Henüz yeni olan bu duruma alışması için çocuğa zaman verilmeli. Bu zamanı onlara tanırken, ebeveynlerin çocuklarına yakından destek olmaları doğrudur. Bu durum, çocuğa güvende olduğunu hissettirecektir. Fakat sürekli çocukla okulda bulunmak, her an yanında olmaya çalışmak onun kendine olan güvenini azaltır. Onları okulda yalnız bırakmamaları, anne-babaya bağımlı bireyler olarak yetişmesine sebep olacağından bu davranıştan uzak durulmalı. Ve unutulmamalı ki her çocuğun okula uyum süreci farklıdır. Çocuk asla başka çocuklarla kıyaslanmamalı."

Uyum sürecinde çocuğa anlayışlı ve sabırlı davranılmasını öneren Cura, zorlama, yoğun kaygı ve üzüntü gibi davranışların çocuğun duygusal gelişimine zarar verebileceğini, ileriki okul yıllarında da aynı sorunları yaşanmasına yol açabileceğini aktardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme