Okul Öncesi Eğitimde Bütçe Artışı Gerekli

Okul Öncesi Eğitimde Bütçe Artışı Gerekli
21 Aralık 2019 - 13:39

Okul Öncesi Eğitimde Bütçe Artışı Gerekli

     Eğitim- Bir- Sen Başkanı Ali Yalçın Eğitime Bakış Raporu ile ilgili konuştu. Eğitime Bakış2019: İzleme ve Değerlendirme raporu için Yalçın, raporun eğitimi izlediğini söyledi. Ayrıca Başkan Yalçın, raporun eğitimi değerlendirdiğini ve rakamlar üzerinden politikaların geliştirilmesine katkı sunmak istediğini de dile getirdi.

Ücretsiz Okul Öncesi Eğitime Vurgu

   Yalçın tarafından yapılan açıklamaya göre, hazırlana raporlar akademik bir disiplin ile tamamlanıyor. 2016 yılından bu yana izleme ve değerlendirme çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Yalçın, okul öncesi eğitim ile ilgili konulara değindi.  Yalçın, son yıllarda okul öncesi eğitim için okullaşma oranının artığını söyledi. Fakat buna rağmen ülkemizin OECD ülkeleri arasında en düşük orana sahip ülkelerden biri olduğunu da belirtti.

Okul Öncesi Eğitim İçin Bütçe Desteği

  Yalçın tarafından yapılan açıklamalara göre okul öncesi eğitim için kurum artışına gidilmesi gerekiyor. Bu artış için de okul öncesi eğitim için ayrılan bütçenin artması gerekiyor. Sosyoekonomik olarak dezavantajlı bulunan çocukların mutlaka okullara ulaşması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Okullaşma oranında mutlaka bir artış olması gerekiyor. Lise eğitim zorunlu olmasına rağmen nüfusun 12’lik kısmı okullaşamıyor. Bunun yanı sıra iller arasında ciddi cinsiyet ayrımları da göze çarpıyor. Okullaşma oranının düşük olduğu okullarda kız çocuklarının okullaşması için yeni projeler gerekiyor. Yalçın meslek ve işsizlik oranı gibi konulara da aynı konuşmasında yer verdi.

Bu haber 155 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum