Okul öncesi eğitim zorunlu olacak

MEB bakanı İsmet Yılmaz'dan beklenen açıklama geldi.2019 yılına kadar okul öncesi eğitim zorunluluğu getirilecek. 5.sınıflarda ingilizce eğitimine ağırlık verileceğini açıklandı işte haberin detayı

08 Şubat 2017 - 15:23 - Güncelleme: 08 Şubat 2017 - 15:30

Okul Öncesi Eğitimin ne zaman zorunlu hale getirileceği konusu uzun zamandır merak ediliyordu. Sonunda beklenen açıklama MEB Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, daha önce söz verildiği gibi 2019 yılına kadar Okul Öncesi Eğitimin zorunlu hale getirileceğini vurguladı.

Ayrıca 5. sınıflara İngilizce eğitimi konusu da yine öğrenciler ve öğretmenler tarafından oldukça merak edilen konular arasındaydı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu konuya da ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 5. sınıflarda İngilizce eğitimi için gerekli çalışmaların yapıldığını ve pilot uygulamanın başlayacağını açıkladı.

Yılmaz, lise düzeyinde hazırlık sınıflarının yabancı dil öğrenmek için geç bir zaman olduğunu ve bu yüzden 5. sınıfta yoğun ingilizce eğitimi verileceğinin sinyalini verdi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTI 

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Çankaya Köşkü'nde, 81 ilden öğretmenlerle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım okul öncesi eğitimin zorunlu olacağını açıkladı. Başbakan açıklamasında şunları kaydetti: Göreve geldiğimizden bu yana eğitime öncelik verdik. Eğitime ayrılan bütçe 2002'de 10 milyar lira iken 122 milyar 500 bine çıktı. 12 kat arttı. Üniversiteye girişteki katkı puanlarını kaldırdık. Üniversitesiz hiçbir ilimiz kalmadı. Göreve başladığımız ilk anda adeta bir seferberlik başlattık. Özellikle kız çocukları için önemli projeler gerçekleştirdik. Okul öncesi eğitimide zorunlu hale getireceğiz. 2019 sonuna kadar sabahçı, öğlenci uygulamasını tamamen ortadan kaldıracağız.

Başbakan Binali Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Çankaya Köşkü'nde 81 ilden öğretmenlerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Başbakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, "Eşim Semiha hanım öğretmen olduğu için öğretmenlerin ruh dünyasını biliyorum. İnsanlığa büyük faydası olan bütün öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum" dedi.
Başbakan konuşmasında iktidara geldikleri 14 yılda eğitim alanında önemli hizmetlere imza attıklarına dikkat çekerek, "Göreve geldiğimizden bu yana eğitime öncelik verdik.

Eğitime ayrılan bütçe 2002'de 10 milyar lira iken 122 milyar 500 bine çıktı. 12 kat arttı. Üniversiteye girişteki katkı puanlarını kaldırdık. Üniversitesiz hiçbir ilimiz kalmadı. Göreve başladığımız ilk anda adeta bir seferberlik başlattık. Özellikle kız çocukları için önemli projeler gerçekleştirdik. Okul öncesi eğitimide zorunlu hale getireceğiz. 2019 sonuna kadar sabahçı, öğlenci uygulamasını tamamen ortadan kaldıracağız" dedi.
Başbakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

"EĞİTİME AYIRDIĞIMIZ BÜTÇE 12 KAT ARTTI"

Bu cennet vatanın çocuklarını geleceğe hazırlayan her öğrencinin ruhuna eğilen bütün öğretmenlerimiz başımızın tacıdır. Çok değerli öğretmenlerim bugün eğitimin bir millet için ne derece hayati bir öneme sahip olduğunun bilincinde olan bir yönetim var. Bizler eğitime yapılan yatırımın ülkenin geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu biliyoruz. İnsana yatırım yaparsanız bu nesilden nesile devam eder.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • naz
    3 ay önce
    yani 2019 kadar zorunlu öğrenci alınacak sonrasında 54 aylık öğrencileri almayacakları analamınamı geliyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular