Okul Öncesi Eğitim yaygınlaştırılıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Okul öncesi eğitimi alan çocuğun daha başarılı oldugunu savunarak bu eğitimi yaygınlaştıracaklarını söyledi. İşte haberin detayları..

01 Ağustos 2017 - 11:00 - Güncelleme: 01 Ağustos 2017 - 11:20

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başiskele Çocuk Üniversitesi Bilim Teknoloji Deney ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, milli gelirdeki sıralamanın eğitimdeki sıralama ile eşit olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanı, ”Türkiye’nin yarını bugünden daha iyi olacak. Bunu eğitimle sağlıyoruz. Eğitimimiz eskiye kıyasla çok daha iyi. Dünyada kaçıncı sırada dersek, milli gelirimizdeki sıralama, eğitimdeki sıralama ile eştir. Eğitimle çok iyi olup da milli gelir de geriye gideni gördünüz mü siz? Dünya’nın en iyi eğitimine bakın, milli geliri en yüksek olan ülkelerdir” diye konuştu.

'OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ALANLAR DAHA BAŞARILI'

Kodlama eğitimlerinin önümüzdeki yıldan itibaren bütün okullarda verileceğini söyleyen Bakan Yılmaz konuşmasını söyle sürdürdü:
“O alana eğilimi olanlar ve yeteneği olanlar, işallah kendi proğramlarını yazacaklar. Okul öncesi eğitim veya isterseniz okul sonrası eğitim diyelim. Eğitim ne kadar fazla alınırsa, başarı o kadar artıyor. Dolayısıyla da biz de şu tartışma da yapılıyor. Tatil süresi çok fazla mümkün mü kısaltabilmek ve öğretim süresi zorunlu eğitim süresi bu kadar bunu daha arttırabilmek mümkün mü, diye tartışmalar yapılıyor. Ama bütün bilimsel araştırmalar şunu gösterdi ki; okul öncesi eğitimi 1 yıl alan hiç almayana göre daha başarılı, 2 yıl alan 1 yıl alana göre daha başarılı, hatta 3 yaşından başlatanlar da var. 3-4-5 deki alanlar daha başarılı. Avrupa Birliği’nin 2020 hedefleri var. Onlar da bir hedef koymuşlar. Benchmark diyorlar. 4-5 yaş okul öncesi eğitimi tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yüzde 95’e ulaşılmasını istiyorlar. Ne zamana kadar, 2020 yılına kadar. Türkiye’de Milli Eğitim temel strateji belgemiz var ve 2015 yılında yayınlanmıştı. 2019 yılında biz de okul öncesi eğitimi yüzde 92 kapsamında yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Başbakanımız talimatı var, okul öncesi eğitimi yaygınlaştıracağız şeklinde. Bu da okul öncesi eğitimin bir parçasıdır ve ya okula ilave olarak verilen bir parçadır.”

'7 MİLYON 300 BİN ÖĞRENCİMİZ ÜNİVERSİTEYE GİDİYOR'

Her öğrenciye kendi yeteneğine göre eğitim vermek istediklerini söyleyen Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
“Biz eğitimi arttırmak istiyoruz ve seçenekleri arttırmak istiyoruz, seçmeli dersleri arttırmak istiyoruz. Her evladımız ve her öğrencinin kendi yeteneğine göre, kendi eğitimine göre, kendi tercihine göre hangi alana daha yatkınlığı, ilgisi varsa, o ilgili olmuş alanı bulup ona uygun bir şekilde eğitim vermek istiyoruz. Bizim dönemimizde bunların hiçbirisinin biz adını daha bilmezdik. Kodlama eğitimini de robotu da bilmezdik. Yazılımı da bilmezdik, algoritmayı da bilmezdik ve dolayısıyla da yeni yetişen nesiller bizlerden çok çok daha iyi. Türkiye’nin milli geliri şu anda 860 milyar dolar ve bunu hangi eğitimle sağladık, şu anda bizim aldığımız eğitimlerle. İşçisi bizim eğitimizden çıktı, mühendisi bizim eğitimimizden çıktı, yönetici ve idarecisi bizim eğitimizden çıktı. Türkiye’nin milli gelirini 860 milyar dolar yaptılar. Bu eğitimle satın alma gücü paritesi bakımından ben bir rapor okumuştum 14 nüshada alım gücü paritesi bakımında. Mehmet Şimşek Bey, başbakan yardımcımız dün söyledi ki; ’Türkiye satın alma paritesi bakımından 13’üncü sırada.’ Dolayısıyla Türkiye işallah doğru bir yolda ilerliyor ve Türkiye’nin geleceğine ilişkin bir planı ve projeksiyonu var. Yabancıların yapmış olduğu projeksiyon var. Bu projeksiyonlarda Türkiye’nin 2030 yılında İtalya’nın önünde olacağı 2050 yılında Fransa’nın önünde olacağı öngörülüyor. Neye dayanarak söylüyorlar, Türkiye’de eğitim sistemine bakaraktan ve Türkiye’deki beşeri sermayenin durumuna bakaraktan söylüyorlar. Onun için yarınımız aydınlıktır. Bakın şu anda 7 milyon 300 bin öğrencimiz üniversiteye gidiyor. Avrupa’da bu kadar yüksek sayıda üniversiteye giden başka hiçbir ülke yok. Bir tek Rusya var. Rusya’dan sonra ikinci sıradayız. Oysa bu kadar yüksek öğretime giden bir ülkenin geleceğinden kaygı duymak endişe duymak mümkün mü?”

DEĞERLER EĞİTİMİ VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Yalova’nın Altınova Belediyesi tarafından düzenlen 11’inci Kültürler Buluşmasının açılışına da katıldı. Burada konuşan Bakan Yılmaz, eğitim müfredatının da değerler eğitimi doğrultusunda güncellendiğini ifade ederek şunları söyledi:
“İnsan mukaddesatı olandır. Değerler eğitimini sitemimizin bütününde olmasını sağlayacağız. Bunun için müfredatı güncelliyoruz. 51 dersin müfredatının güncellemesi tamamlandı. Kitap yazım işleri ve müteakip basım işlemlerine geçeceğiz. İnşallah önümüzdeki dönemden itibaren 1, 5 ve 9’uncu sınıflar din kültür ve ahlak bilgisi dersi dahil, onlarla birlikte 53 yapıyor. 53 tane yeni kitapla başlayacak. Bu kitaplar değerler eğitimi özüdür. Kendi müfredatımızın ayrı bir konusu değildir. İnşallah gelecekte 21’inci yüzyılda evlatlarımızın ihtiyacı olan bilgi, beceri, tutum, davranış ve gereken bilgileri, değerleri vereceğiz. Şuna inanıyoruz ki Türkiye’nin geleceği daha aydınlıktır. Önümüzdeki dönemde okul öncesi eğitimi yaygınlaştıracağız. Daha kaliteli eğitim vermek için bu şarttır da ondan. Yine ikili eğitimi kaldıracağız 2019 yılı sonuna kadar. Yine bunu kaliteli eğitim vermek için şarttır. Bir de 5’inci sınıflarda pilot okullarla başladık. Bu yıl 150’nin üzerinde okulda başlatacağız. Olumlu sonuç alınca diğerlerine yansıtacağız. Dil eğitimi sorununu da çözeceğiz. Bir de 5’inci sınıflardan başlanmak üzere yabancı dil eğitimine öncelik vereceğiz.”

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası