erkek protez saçthemeforest temaları

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki Değişiklikler (Kapsamlı)

MEB tarafından “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nde yapılan 44 maddelik değişiklikler kapsamında 5 önemli konuda yeni düzenlemeler getiriliyor.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki Değişiklikler (Kapsamlı)
10 Temmuz 2019 - 13:20

Milli Eğitim Bakanlığı'nın “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nde yaptığı 44 maddelik değişiklik kapsamında 5 konuda önemli düzenlemeler gerçekleştirildi. Söz konusu yönetmelikte yapılan değişikliğe ilişkin düzenleme 10 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliği 44 maddede gerçekleşirken, yapılan önemli değişiklikler arasında öğretmenlerin nöbet görevleri, öğretmenlere verilecek görevler, ilkokula kayıt yaşı, ilkokullarda teneffüs suresi ve ana okullarda rehberlik servisi gibi düzenlemeler yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetmelikte gerçekleştirilen önemli değişiklikleri öğretmenler haber gereğince kapsamlı bir şekilde sunuyoruz.


Öğretmenlerin Nöbet Görevlerinde Değişiklik

Anaokulu ve anasınıfı öğretmenlerinin nöbetlerinde, okul öncesi eğitim öğrencilerinin bulunduğu alanlar yapılan düzenlemeye göre ‘nöbet alanı yeri’ şeklinde belirtildi. Normal eğitim yapılan okullarda daha önce öğlen arası nöbetlerin nasıl tutulacağı konusu düzenlenmemişti. Yönetmelik değişikliği kapsamında normal eğitim yapılan okullarda öğle arasında nöbetçi öğretmenler görevlerini dönüşümlü olarak yapabilecek ve bunu okul idaresi düzenleyecek. Engelli öğretmenlere engelli çocuğu ya da bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunan öğretmenlere nöbet görevleri verilmeyecek. Ancak bu öğretmenlerin istemeleri durumunda gün tercihlerine göre nöbet görevi verilebilecek.


Öğretmenlere Verilecek Görevler

Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında öğretmenlere görevlendirme ve toplantıların zamanının en az 2 gün önceden yazı ile duyurulacağı hükmündeki gün süresi 5 gün olarak değiştirildi. Buna göre, öğretmenlere görevlendirme ve toplantı zamanının artık en az 5 gün önceden bildirilmesi gerekiyor.


İlkokula Kayıt Yaşı Tekrar Düzenlendi

Yönetmelik değişikliği sonucunda daha önceden Eylül ayı sonunda 66 ayını dolduran çocukların okula kaydı yapılabilirken, artık 69 ayını dolduran çocuklar ilkokula kaydını yapabilecek. Yine 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği üzerine bu yaştaki çocuklar ilkokul 1. sınıfa kaydedilebilecek. Daha önceden ilkokula kayıt yaşı 60-66 ay arasındaydı. Ayrıca okul müdürlükleri yaş olarak kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velinin yazılı talebi olması durumunda okul öncesi eğitime yönlendirip kayıtlarını 1 yıl erteleyebilecek. Son olarak, sağlık raporu alınmak suretiyle ilkokula kayıt erteleme olanağı da kaldırıldı.


Normal Eğitim Yapılan İlkokullarda Teneffüs Süresi Arttı

Yönetmeliğin 6. maddesinde yapılan değişiklik kapsamında daha önceden en az 10 dakika olan teneffüs süresi normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika olarak düzenlendi. Ancak ikili eğitim yapan okullarda ise teneffüs süreleri 10 dakika olarak uygulanmaya devam edecek. Yine yönetmelikteki başka bir değişiklik ile öğretmenler kurulu kararı ile blok ders yapılması uygulaması da kaldırıldı.


Anaokullarına Rehberlik Servisi Getiriliyor

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 9. maddesinde yapılan değişiklik ile daha önceden sadece ilkokul ve ortaokullarda oluşturulan rehberlik servisleri bundan sonra anaokullarında da oluşturulacak.

Bu haber 2738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort