Okul Öncesi Eğitici Oyunlar l Öğretici Etkinlikler

Okul öncesi dönemde öğrencileriniz ya da evlatlarınız için eğitici ve bir o kadarda eğlenceli oyunlar. Okul öncesi oyun ve etkinlik önerileri. Hareketli oyunlar, parmak oyunları ve dahası…

Okul Öncesi Eğitici Oyunlar l Öğretici Etkinlikler
03 Aralık 2019 - 00:30 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 00:32

Okul Öncesi Oyunlar

Okul öncesi dönem; çocukların doğumu ile temel eğitim almaya başladıkları iki zaman çizgisi arasındaki süreç olarak tanımlanabilir. Bu dönem içerisinde çocuklar genel anlamıyla zihinsel, sosyal-duygusal, bedensel ve dilsel gelişimlerinin büyük bir kısımlarını tamamlarlar. Dolayısıyla da bu süreçte çocukların alacağı eğitim, bütünsel gelişim açısından son derece önemli olacaktır. Okul öncesi oyunlar da gelişime katkı yapan ve zihinsel açıdan gelişimi destekleyen etkinlikler olarak karşımıza çıkacaktır. Peki, ne tür oyunlar, ne tür okul öncesi etkinlikler ile bu sürece katkıda bulunabiliriz? Bu sorunun cevabına yazımızın devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Okul öncesi süreci yönetmek adına bazı ebeveynler çocuklarını kreş tarzı kurumlara gönderirler. Bazı ebeveynler ise farklı bir yol tercih ederek çocuklarının gelişimine ev ortamında kendileri katkı sağlamaya çalışır. Yazımızda size önereceğimiz okul öncesi oyunlar hem evde hem de kreş tarzı kurumlarda çocuklara oynatılabilecek hem zevkli hem de zihin geliştirici oyunlardır.

Palyaço Doyurma Oyunu

Palyaço doyurma oyunu birçok okul öncesi kurumda oynatılan ve çocuklar tarafından sevilen bir oyundur. Çeşitli varyasyonları da bulunan oyunda asıl amaç çocukların hedef tutturabilme ve sözel yönergeleri uygulayabilme yetilerine katkı sağlayabilmektir. Okul öncesi oyunlar içerisinde çok önemli bir yere sahip bu oyun aşağıdaki gibi oynanmaktadır.

   1. İlk olarak A3 kâğıdı boyutunda bir palyaço resmini çıktı alıp, duvara asmalıyız. Duvara asarken çocuğunuzun boyunu dikkate alarak çok yukarıya asmamalısınız. (Bu oyunda palyaço resmi kullanılmasının asıl sebebi renkli ve çocukların dikkatini çekecek olmasıdır. Dilerseniz renkli olması kaydıyla farklı bir resimde kullanabilirsiniz)

 2. Elinizde bulunan yumuşak topları çocuğunuza vererek, palyaçonun çok acıktığını ve toplar ile onu doyurması gerektiğini söylemelisiniz.

 3. Her atışta onu motive edecek cümleler kullanarak kendine güvenmesini konusunda destek olabilirsiniz.

Mikroplar Kaçıyor Oyunu

Bir oyundan daha çok okul öncesi deneyler kategorisinde incelenen bir etkinlik olsa da öğreticilik açısından son derece etkili bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyunda elinizde bulunması gereken malzemeler sırasıyla: bardak ya da tabak, su, karabiber, kulak çubuğu ve sıvı sabun. Eğlenceli bir şekilde oyunu oynayarak hem çocukların nesneler arası etkileşimi algılayabilme hem de ellerini yıkama konusundaki önemi kavrayabilme yeteneklerini geliştirebilirsiniz. Oyunun oynanışını aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.  
 1. İlk olarak yarısından biraz daha fazlası su dolu olan bardağımızı ya da tabağımızı
  masamıza koyuyoruz.

 2. Sonrasında su yüzeyini tamamen kaplamayacak şekilde bir miktar karabiberi bardağın içerisine döküyoruz. Bu kısımda karabiberlerin mikropları temsil ettiğini çocuklara anlatmalıyız.

 3. Elimizde bulunan kulak çubuğunu sıvı sabuna batırıp ardından karabiberli suya batırıyoruz. Bu kısımda karabiberler sıvı sabunlu kulak çubuğundan uzaklaşan bir hareket gerçekleştireceklerdir. Yapılan bu gözlemlemeler beraberinde çocuklara el yıkamanın önemi ve mikropları nasıl yok ettiğini deneysel olarak anlatabilirsiniz.

 4. Bu okul öncesi oyun oynanırken tüm adımları çocuğunuza yaptırmanız, daha etkili olacaktır.

Ne Eksik Bulma Oyunu

Her zaman elinizde yeterli materyal olmayabilir ve yine de çocuğunuzun gelişimini desteklemek açısından oyunlar arayabilirsiniz. Bu noktada Ne eksik bulma oyunu tam size göre diyebiliriz. Öncesinde detaylı bir hazırlık yapmanızı gerektirmeyen bu oyunu dilerseniz sabah kahvaltı yaparken, öğren yemeğinizde ya da akşam yemeği sırasında kolayca oynayabilirsiniz. Oyunun asıl amacı çocuğunuzun görsel zekâsının gelişimine katkı sağlamak ve dikkatini artırmaktır. Okul öncesi oyunlar arasında yer alan bu oyun için oynanış şekli aşağıdaki gibidir. 1. İlk olarak çocuğunuza yemek masanızda ya da oyunu oynadığınız masada nelerin olduğuna dikkatlice bakmasını söyleyin.

 2. Daha sonrasında çocuğunuzun gözlerini kapatmasını isteyin ve masada bulunan bir şeyi ortadan kaldırın.

 3. Çocuğunuzun gözlerini açmasının ardından masadan neyin kaybolduğunu bulmasını isteyin. Eğer bulabilirse alkışlayarak motive olmasını sağlayın.

 4. Oyunu aşama aşama zorlaştırabilirsiniz. Örneğin başlangıçta masanızda 5 farklı obje mevcutsa, daha sonrası için her bir oyunda yeni bir obje ekleyerek zorluk derecesini artırabilir ve daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Okul Öncesi Boyama Oyunu (Haydi Hatırla)

Çocukların en sevdiği şeylerden birisi de boyama yapmak olarak bilinir. Renkli renkli boya kalemleri ile farklı resimleri boyamak neredeyse her çocuğun ilgisini çekecek bir etkinliktir. Boyama etkinliği eğer bir okul öncesi oyun şekline dönüştürülürse gelişim açısından daha etkili sonuçlar ortaya koyacaktır. Bu noktada kendiniz de bir boyama oyunu fikri ortaya koyabileceğiniz gibi şuanda size sunduğumuz fikri de bir etkinlik olarak çocuğunuza sunabilirsiniz. Okul öncesi boyama etkinlikleriarasında çok bilinmese de etkili sonuçlar ortaya koyan haydi hatırla oyunu aşağıdaki gibi oynanmaktadır.

   1. Çocuğunuza boyama yapabilmesi için bir kitap ya da yalnızca bir iki adet resim
  içeren kâğıtlar alabilirsiniz.

 2. Sonrasında kâğıtta bulunan resmin her bir bölümünü farklı bir renkle boyamasını sağlamak için bazı sorular sorarak düşünsel becerilerini harekete geçirmelisiniz.

 3. Örneğin ilk olarak evinizde bulunan bir objenin renginin ne olduğunu sorarak hatırlamasını sağlayabilir ve doğru hatırlaması halinde o renk ile boyama yapabileceğini anlatabilirsiniz.

 4. Eğer yanlış hatırlarsa birlikte doğrusunu öğrenebilir ve her anlamda zihinsel bir etkinlik gerçekleştirmiş olursunuz.

Okul Öncesi Parmak Oyunu (Paylaşım Oyunu)

Okul öncesi dönemde oynanan oyunlar arasında parmak oyunlarının yeri yadsınamayacak derecede büyüktür. Öyle ki çocuğu olan birçok ebeveyn en az bir kez okul öncesi parmak oyunları şeklinde araştırma yapmıştır. Bu oyunlar genel anlamıyla eğlenceli olmasıyla bilinir ve kolayca oynanabilirler. Okul öncesi oyunlararasında yer alan ve çokça oynanan bir oyun olan paylaşım oyunu için aşağıdaki tekerlemeyi bilmelisiniz.

 Daldan düştü beş elma (5 Parmak Gösterilir)
Birisini aldı Ali
Geriye kaldı dört elma (4 Parmak Gösterilir)
Birisini aldı Veli
Geriye kaldı üç elma (3 Parmak Gösterilir)
Birisini aldı Ayşe
Geriye kaldı iki elma (2 Parmak Gösterilir)
Birisini aldı Oya
Kaldı bir elma (1 Parmak Gösterilir)
O da hediye olsun tüm çocuklara

Çizgiyi Bul Oyunu

Elinizde çok bir imkân ya da malzeme olmaması durumunda endişe etmenize gerek yok.Okul öncesi eğitici oyunlar arasında bulunan çizgiyi bul oyunu için yalnızca bir kâğıt ve bir kalem yeterli olacaktır. Daha çok çocuğunuzun dikkatini ve görsel hafızasını geliştiren bu oyun ile dilediğiniz zaman dilediğiniz gibi etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Çizgiyi bul oyununun oynanışı aşağıdaki gibidir.

   1. Kâğıt ve kalemi çocuğunuza vererek dilediği şeyi çizmesini isteyin. Bu noktada çocuğunuz istediği her şeyi çizebilir herhangi bir sınırlaması yoktur.

 2. Resmi çizmesinin ardından güzelce incelemesini isteyin, ardından kalemi ve kâğıdı siz alın ve çocuğunuzun görmeyeceği şekilde resme bir ekleme yapın. Bu ekleme bir nesne olabileceği gibi bir çizgi de olabilir.

 3. Resme yaptığınız eklemenin ardından çocuğunuza resimde neyin farklı olduğunu ve resme ne eklendiğini sorun.

 4. Doğru cevap vermesi sonucunda alkışlayarak onu motive edin.Yazımız genelinde sizlere çocuklarınız için okul öncesi oyunlarhakkında çeşitli örnekler sunmaya çalıştık. Bu oyunlar beraberinde çocuğunuzun gelişimine son derece önemli katkılarca bulunabilirsiniz. Zihinsel ve bedensel gelişimlerin tam anlamıyla bu dönem süresinde ilerlediğini göze alarak okul öncesi oyun etkinliği konusunda çocuklarınızı ihmal etmemeli, gelişimleri adına onlara sürekli destek çıkmalısınız. Keyifli oyunlar, eğlenceli ve güzel zamanlar geçirmeniz dileğiyle…

Bu haber 2327 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • Semra Ayçan
  5 ay önce
  Yazı içerisindeki etkinliklerin birkaçını daha öncesinde duyup çocuğumla uygulamıştım. Çok faydalı ve gelişim açısından uygun etkinlikler. Hele yemek masasında oynadığımız oyun çok hoşuma gitti :) her sabah ve her akşam en az 1 kere oynamaya başladık, üstelik ek bir oyuncağa da ihtiyaç yok oyun için. Okul öncesi oyunlar arasında favorim diyebilirim.