Okul öncesi çocuklara empati davranışı nasıl kazandırılır?

Empati, çocuğun sosyal ve duygusal gelişiminde önemli rol oynayan bir beceridir. Empati duygusu yaş ile birlikte gelişmeye başlayr. Okul öncesi dönemde başkalarının duygularını anlayan çocuklar, ilerleyen yaşlarda sosyal koşulları farketmeye başlar.

Okul öncesi çocuklara empati davranışı nasıl kazandırılır?
29 Kasım 2018 - 01:46

Çevresindeki insanların duygu ve düşüncelerinin farkında olmak çocuğu sosyal ilişkilerde başarılı kılar. Olaylara diğer insanların bakış açısı ile bakabilme becerisi çocuğun sosyal ortamlardaki davranışları düzenlemesine yardımcı olur. Empati becerisi gelişmiş olan çocuklar, işbirliği ve yardım etme gibi olumlu sosyal davranışlar sergiler.
 
Sağlıklı ve samimi bir iletişim çocuğun benlik gelişimini ve özgüvenini olumlu etkiler. Çocuğun dünyasını, onun gözleriyle görebilmek için anne ve babanın da kendisini çocukların yerine koymaya çalışması gerekir. Çocuğun yaşını ve gelişimsel özelliklerini göz ardı etmeden yaşadığı durum karşısında neler hissedebileceğini anlamaya çalışmak gerekir. Empati duygusuna sahip olmayan anne ve babaların çocuklarını anlaması ve onlarda empati davranışını geliştirmesi mümkün değildir.
 
Aile içindeki sosyalleşme sürecinde annenin davranışları çocuktaki empati becerisinin gelişimine temel hazırlayıcı görev üstelenir. Sevgi dolu, duyarlı, destekleyici, empati kurabilen anne ve babalar çocuklarına sevgi ve merhamet gibi değerleri daha kolay kazandırır. Anne ve babalar çocuklarına kendi duygularını ve başkalarının duygularını tanımlamayı öğretmeleri gerekir. Olumlu ve olumsuz davranışlar gösterdiklerinde başkalarının duygularını nasıl etkilendiği konusunda yol gösterici olmaları gerekir. 
 
Bebeklik döneminden itibaren, sıcak ve duyarlı bir yaklaşım sergilemek çocuğun işbirliği ve yardım etme gibi olumlu davranışlarını fark etmesini sağlar. Olumlu davranışlara dikkat çekmek, çocukları cesaretlendirmek, olaylar karşısında hissettiklerini anlatmasını istemek, çocuğa kendi duyguları ve başkalarının duyguları hakkında ne düşündüğünü sormak, çocuğun davranışları ile ilgili sebep-sonuç ilişkisi içinde açıklayıcı konuşmalar yapmasını sağlamak çocukta empati becerisini geliştirir.
 

Bu haber 2056 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum