Okul Öncesi (Anasınıfı) öğretmenlerinin nöbetinde tereddütler giderildi

Ahmet Kandemir, okul öncesi öğretmenlerinin nöbet görevlerine ilişkin rtereddüt edilen önemli konuları gündeme alan bir yazı yayımladı. Anasınıfı öğretmenlerinin nöbet görevi konusundaki tereddütlerin giderildiğini açıklayan yazı şöyle:

10 Nisan 2017 - 09:13

Ana sınıfı öğretmenlerinin nöbetinde tereddütler giderildi.  Ana sınıfı öğretmenlerine fiili olarak nöbet görevi verilip verilemeyeceği, verilecekse nasıl verileceği konusunda tereddütler giderildi. 26.07.2014 Tarihli ve 29072 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi" başlıklı 44. maddesi 2. fıkrasındaki; "(2) Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar." hükümleri okul öncesi öğretmenlerinin kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutacaklarını öngörmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün "Müdür Yardımcıları ve ana sınıf öğretmenlerinin nöbet görevi" başlıklı 04.10.2016 tarih ve 10710346 sayılı yazısındaki; "Anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleriyle birlikte ana sınıfı öğretmenlerine de 19 Eylül 2016 Pazartesi gününden itibaren kendi devrelerinde nöbet görevi verilecek ve sekizinci fıkrada belirtilen sürelerde nöbet görevini fiilen yerine getirmiş olmak kaydıyla haftada iki saat ek ders ücreti ödenecektir." açıklamaları ile bu nöbet görevinin Yönetmeliğin "Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi" başlıklı 44. maddesi 8. fıkrasındaki sürelerde fiilen yerine getirilerek ek ders ödeneceği açıklanmıştır.

Yönetmeliğin "Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi" başlıklı 44. maddesi 8. fıkrasındaki; "(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre, okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kısaltılabilir." hükümleri ise nöbet görevinin ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlayıp son ders bitiminden 30 dakika sonraki süreleri kast etmektedir.

Bu yazıya rağmen hala ana sınıfı öğretmenlerine fiili olarak nöbet görevi verilip verilemeyeceği, verilecekse nasıl verileceği konusunda tereddüte düşülmesinden hareketle Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün "Müdür Yardımcıları ve ana sınıf öğretmenlerinin nöbet görevi" başlıklı 01.11.2016 tarih ve 12229882 sayılı yazısı ile Ankara Valiliğine yazmış olduğu görüş yazısı tüm tereddütleri ortadan kaldırmıştır.

Bu görüş yazısında; "Yukarıda sözü edilen Yönetmelik maddesi hükümleri açık olup anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenlerinin aralıksız olarak yürüttükleri 6 saat süreli eğitim etkinliklerinden yarım saat önce ve yarım saat sonrasında tutacakları nöbetle o günkü nöbet görevini yerine getirmiş sayılacakları Bakanlık Makamınca onaylanan ve Başbakanlıkça uygun görülerek Resmi Gazete'de yayımlanan bir hükümdür." açıklamasında bulunularak Yönetmeliğin "Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi" başlıklı 44. maddesi 8. fıkrasındaki nöbet görevinin ilk ders başlamadan 30 dakika önce son ders bitiminden 30 dakika sonra tutacakları nöbetle okul öncesi öğretmenlerinin nöbet görevini yerine getirmiş sayılacakları açıklanmıştır.

İşte o görüş yazısı,

06 Mart 2017 tarihinde yayınladığımız "Okul Öncesi Öğretmenleri nöbet talep dilekçesi" başlıklı haberimizde site olarak bu görüş yazısından haberimiz olmadan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi" başlıklı 44. maddesi 2. fıkrasındaki hükümlerinden hareketle Bakanlık görüş yazış ile birebir örtüşen görüş beyan ederek dilekçe örneği yayınlamıştık.

İlgili linkteki dilekçe örneğimiz yukarıdaki yazıları ekleyerek yenilenmiştir.

Okul Öncesi Öğretmenleri nöbet talep dilekçesini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Bu görüş yazısına göre okul öncesi öğretmenleri olarak okul müdürlüklerine dilekçe ile başvurarak nöbet görevi talep ediniz eğer bu talebiniz reddedilirse sitemize bu talep dilekçeniz ve red yazısını göndermeniz halinde bu okul müdürlükleri sitemizden ifşa edilecektir.

Ahmet KANDEMİR (memurlar.net)

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Zeynep
  7 ay önce
  Asena arkadasım hergün nöbet tmuyoruz yazıda da geciyor ogun diyor hangi gun nöbetin varsa pazartesi mi salı mı hangi gün ise ogun erken geliyorsun yarım saat geç çıkıyorsun. Haftada 5 gün nöbet tutmuyorsun
 • Esin
  7 ay önce
  Branş yda sınıf öğretmeni gibi haftada 1 yada duruma göre 2gün tutulacak diye biliyorum.hergün yarım saat erken yarım saat geç çıkılmıyor. İlkokul bünyesindeki anasınıfları için gecerli
 • Asena
  7 ay önce
  Tek görev yapan yada iki öğretmen olan okullarda haftada 5 saat nöbet mi tutacak öğretmen.İlginç...
 • Asli
  7 ay önce
  Bir de şu okulöncesi ögretmenlerinin süt izni durumu açikliğa kavuşsa yine mudur insafinda kimi kullaniyo kimi benim gibi mağdur oluyo bizim bebeklerimiz bebek degil mi isimden sogudum sistem benim bebegimi hice sayarsa ben nasil gidip baskalarinin cocuklariyla oyun oynayip mutlu isimi yapabilirim ki agzinda disi yok sutumu sagamiyorum asker esiyim ailem yanimda yok agzinda disi yok bebegimin ise gidicem diye tanimadigim insanlarin insafina mi birakiyim hayat sartlari belli herkes calismak zorunda bu kosullarda benim ogretmen olmamin avantaji da yok
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları