Okul Müdürüne baş örtü tepkisi

Kırşehir Milli Eğitim Müdürü iken bir süre önce Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan ve Pazartesi günü de görevi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Müşavirliğine atanan Bilal Yılmaz Çandıroğlu’ndan devralan Osman Elmalı’nın, sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı bir paylaşım tepki topladı.

29 Ekim 2016 - 08:45 - Güncelleme: 29 Ekim 2016 - 10:16

Başörtülü çocukların yer aldığı bir fotoğrafı ve üzerinde “İffetsizliğin ve hayasızlığın diz boyu olduğu şu çağda, Hz. Hatice gibi iffeti elbise edinen nesiller ver Allah'ım!”şeklinde paylaşım yapan Elmalı, bazı çevreleri kızdırdı.  “Kıyafete göre iffet ve namus aramak bu çağda, bir müdüre yakışmamaktadır.” Diyen bazı çevreler,  “Müdürün elinde kıyafete göre iman ölçer mi var?

Müdür bey, ayet-i kerimede ‘Dinde zorlama yoktur’ denilmektedir, bunun da mı farkında değildir? Devletin bir kurumunun koltuğunda oturan müdür bey, acaba vatandaşa kıyafetlerine göre mi hizmet verecektir?” şeklinde görüş belirterek, paylaşıma sert tepki gösterdi.  “Osman Elmalı” ismini taşıyan Facebook sayfasından yapılan bu paylaşıma tepki gösteren bazı vatandaşlar haber merkezimize ulaşarak, şu görüşleri dile getirdi: “Çiçeği burnunda yeni Milli Eğitim Müdürüne göre, başka elbise giyenler iffetli değil mi? İnsanlar tek tip giyince mi iffetli olunuyor?Bu düşüncedeki biri isimin Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütürken, tarafsız olacağını, yani her kesime eşit davranacağını kim garanti edecek?  İnsanları kıyafetlerine, inançlarına, yaşam tarzlarına göre ötekileştirmeye çalışmak doğru mu? Namus ve ahlak kavramını kıyafete indirgemenin toplumda karşılığı nedir? Bu ayrımcılığın asıl amacı nedir? Milli Eğitim gibi bir makama oturan bir insanın bu yönde paylaşım yapması, endişe vericidir. Tek tip giyinen, tek tip düşünen, farklı inanç ve anlayışlara saygı duyulmayan bir eğitim anlayışından başarı elde etmek mümkün değildir.

Bu konuda müdürün açıklama yapması gerekmektedir. Çünkü bu yöndeki paylaşımın ve anlayışın eğitim açısında yararı, faydası yok aksine zarar veren ve verecek yönleri vardır. Eğitimin içinde bulunduğu çıkmazlar ortadayken, eğitim sorunları gün yüzüne çıkmışken, bu konulara kafa yorması beklenen müdür ne yazık ki görevi olmayan konularda adeta sosyal medya üzerinden kendince fetva vermektedir. Herkes istediği şekilde giyer, istendiği şekilde yaşar. Kıyafete göre iffet ve namus aramak bu çağda, bir müdüre yakışmamaktadır.

Müdürün elinde iman ölçer mi var? Müdür bey, ayet-i kerimede ‘Dinde zorlama yoktur’ denilmektedir, bunun da mı farkında değildir? Çünkü devletin koltuğunda oturmaktadır. Devlet tüm vatandaşlarını eşit görür ve eşit davranır. Devleti temsil edenler, vatandaşı kılığına ve kıyafetine göre ayırt edemez. Devlet her görüşteki vatandaşına hizmeti adil şekilde verir, tarafsızdır.” diye görüş belirti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem