Okul müdürlerine çok önemli uyarı

Okul Müdürlerine çok önemli bir uyarı geldi. İlk ve Orta dereceli okulların müdürlerine yönelik olarak yapılan uyarı Türkiye'de gündeme gelen ve büyük tartışmalara neden olan kayıtlarla ilgili oldu. AES Kocaeli Şube Başkanı Mehmet ALPERDEM'in uyarısı şöyle:

Okul müdürlerine çok önemli uyarı
10 Ağustos 2017 - 12:42 - Güncelleme: 10 Ağustos 2017 - 12:49
KAYITLAR SIRASINDAKİ USULSÜZLÜKLER HAKKINDA TÜM İDARECİLERİ UYARIYORUZ
İlk ve orta dereceli okullara kayıtların devam ettiği şu günlerde Kocaeli’nin bazı ilçelerinde okullara kayıt yaptıran velilerden birtakım öğretmenlerin sınıflarına çocuklarını aldırmak isteyen velilerden “okula bağış” adıyla paralar istendiği ve o öğretmenlerin sınıflarının okul idareleri tarafından şimdiden doldurulduğu duyumları tarafımıza ulaşmıştır.
Bu durum Anayasamızda ve Milli Eğitim Temel Kanununda açıkça ifade eden ve giderek aşınmakta olan eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı olmasının yanısıra, insan haklarına aykırı bir durumdur.
Bu durum aynı zamanda istenen/istenmeyen öğretmen ayrımını pekiştiren, kurum içi iş barışını bozan, dolayısıyla öğretmenler açısından psikolojik mobbinge de temel teşkil eden bir durumdur.
Anadolu Eğitim Sen Kocaeli Temsilciliği olarak bu konuyla ilgili şikayetlerin yurttaşlarca BİMER ve 147 başta olmak üzere ilgili idari mercilere yapılmasını, buradan çıkabilecek olası bir olumsuz sonuç durumunda yargıya gidilmesini, sendikamızın da konunun takipçisi olması açısından bilgilendirilmesini vatandaşlarımızdan bekliyoruz. Yasal ve ahlaki dayanaktan yoksun bu uygulamadan derhal vazgeçilmesini, aksi takdirde sendika olarak bu işlemi yapan idareler hakkında gereken hukuki girişimlerde bulunacağımızı, bu konuda mağdur olan yurttaşlara yardımcı olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.
Kamuoyu vicdanının rahatlatılması ve şaibelerin önüne geçilmesi açısından özellikle kayıtlar sırasında böyle bir zorunluluğun olmadığı kurumlarda velilere günü ve saati önceden duyurulmak suretiyle kur’a çekimi yapılmasını ve öğrencilerin buradan çıkan sonuca göre kayıtlarının yapılmasını öneriyor il ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini konuya ilişkin tedbir almaları hususunda uyarıyoruz.
Mehmet ALPERDEM
Anadolu Eğitim Sen Kocaeli İl Başkanı
 

Bu haber 5089 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum