Okul müdürleri ek derse isyan ediyor

Lafı salatası yapmadan, altına yapılacak yorumları peşin peşin aldırmayacağımı beyan ederek okul yöneticilerinden özellikle okul müdürlerinin bir başka mağduriyetleri dile getirmek istiyorum bu sefer de…

30 Mayıs 2017 - 10:41

 
Tüm Öğretmenler Burada Toplanıyor! Siz de katılın!

Kesmeyin müdürlerin yıllık izin süresince ek ders ücretlerini…

                Lafı salatası yapmadan, altına yapılacak yorumları peşin peşin aldırmayacağımı beyan ederek okulyöneticilerinden özellikle okul müdürlerinin bir başka mağduriyetleri dile getirmek istiyorum bu sefer de…

            Önce nöbet ücreti mağduriyetine dokunalım.

            Öğretmenler 2015 yılında taraflar arasında yapılan toplu görüşme sonunda imzalanan akide göre 2016 yılında haftada 2 saat, 2017 yılında ise haftada 3 saat ek ders ücreti alıyorlar. Müdür yardımcılarına ortaya atılan zorlama bir yorumla verilmeyen nöbet ücreti neyse ki yönetmelik değişikliği ile çözümlendi.

            Çok yerinde bir karar. Doğru bir uygulama. Öğretmenlerimizin en doğal hakkı olan bu ücret aslında az bile. 

            Bu konuda tek mağduriyeti okul müdürleri yaşıyorlar. Aslında her türlü nöbetin birinci derece sorumlusu olan müdürlere nedense nöbet ücreti ödenmiyor.

            Artık okullarda en az ek ders ücretini okul müdürleri alıyor biliyorsunuz değil mi?

            Doğru, bu gidişle okullara müdür bulun(a)mayacak.

            Şimdi bu yıl yine toplu görüşme yılı. 2018 ve 2019 yıllarında geçerli olacak maaş artışları yanında sosyal hakların da imzalanacağı yıl.

            O zaman sendikalar toplu görüşme masasına okul müdürlerinin nöbet mağduriyetleri mutlaka getirmeliler. Getirmekle kalmayıp okul müdürlerine de nöbet ücreti ödenmesini mutlaka sağlamamalılar.

            Sendikalar okul müdürlerine nöbet ücretini sağlamanın yanında bir hususu daha masaya taşımalılar.

            Peki, nedir o masaya getirilmesi gereken husus…

            Okul müdürlerinin yıllık izinlerinde kesilen ek ders ücretinin izin boyunca da ödenmesini sağlamak.

            Şimdi MEB’ in merkez ve taşta teşkilatında görev yapan yöneticilerden okul yöneticileri dışında kalanların yıllık izin boyunca yine yerinde bir kararla ücretlerinde kesinti yapılmıyor.

            Duydum, “Onlar ek ders ücreti almıyor!” diyorsunuz. Tazminat adı altında ödenen haklardan bu kesinti yapılmaması gayet tabi bir durum diyorsunuz.

            Haksız da değilsiniz hani…

            Ancak, örneğin bir ilçe milli eğitim müdürlüğü şube müdürü tazminat almazken ek ders ücreti alıyordu ve onlardan yıllık izin boyunca hiçbir kesinti yapılmıyordu.

            Aynı formülün okul yöneticileri için de uygulanmasının sakıncası olmasa gerek.

            Peki, bu kadar önemli mi izin süresince ek ders ücreti ödemek. Önemli çünkü,

Birçok okul yöneticisi ek ders ücretim kesilmesin diye bilimsel araştırmalar sonucu kendisine tanınan yıllık izin hakkını tam olarak kullanamıyor. Zaten üç kuruş maaş alan yöneticinin bu ücrete o kadar çok ihtiyacı var ki…Birçok okul yöneticisi yıllık izin kullanamadığı için performansında azalma oluyor.Bir kısım okul yöneticisi hileyi şerrine uydurup ücret almaya devam ediyor.

            Bütün bunlar bilinmedik uygulamalar değil.

            O zaman daha mayıs ayında % 20 vergi dilimine girmiş bulunan okul yöneticilerini tez elden rahatlatmak gerek. Bunun için de,

Okul yöneticilerinin nöbet ücreti sorunu çözmek,Okul yöneticilerinin yıllık izin süresince ek ders ücretini ödemek gerekiyor.

            İsterseniz bir test yapalım. Ek ders kesilirken kaç yönetici ne kadar izin kullanıyor, ek ders ödenince kaç yönetici ne kadar izin kullanacak.

            Son olarak başta değindiğimiz “altına yapılacak yorumları aldırmayacağımı peşin peşin beyan ederek” ne demek…

            Yorumu size bırakıyorum ama okul yöneticilerine sıcak bakmayan öğretmenlerin yazacaklarını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok demek.

Yusuf İPEKLİ Eğitimci / Yazar

www.turkiyeegitim.com


YORUMLAR

 • 32 Yorum
 • Farklı bir bakış
  4 ay önce
  Nöbetçi öğretmenin boş ders doldurma zorunluluğu da yok. Hiçbir yönetmelikte yeride yok. Buna rağmen nöbetçi öğretmen derse girer ve hiçbir ücret almadan. Boş dersi dolduran öğretmenin ücret hakkı yok mudur?
 • Doğrucu
  4 ay önce
  Kardeşim müdürlerin hakkını verin.
 • H korkmaz
  4 ay önce
  Lüzumsuz yorum yapanlarıkınıtorum.öğetmenler sorumluluk almazlar.boş gunleri olsun.üçreti bol alsın.Etiliye sütlüye karışmasın.Okul müdürlerin ekders madueiyetleri giderilmeli.sorumlulukların arttıgı bir, zamanda okullarda idarecibulunamayacak.
 • Detay
  4 ay önce
  Derse girmeden müdür ek ders alıyor güldüm çok ama doğru teşhis okul müdürü de nöbet parası istiyorsa kesinlikle bahçede katta nöbet tutmalı ortalıkta ben müdürüm diye gezinmekle olmuyor bu işler
 • mustafa
  4 ay önce
  Okul müdürlerine neden ek ders ücreti verilmesini istiyorsunuz. Okul zaten onların kendi malı yahu, birde üstüne paramı verelim.
 • Ali TOPAL
  4 ay önce
  hem izin hem ek ders nasıl olabilir? O zaman yaz tatilinde öğretmenlerin de ek ders alması lazım bence.Karnelerin dağıtılacağı hafta,genelde okula çok az öğrenci geliyor.Bu haftada öğrencisi az gelen öğretmenlerin ek derslerinin kesilmesi ile tehdit edildiğini söylersem ne dersiniz?Öğretmen okula gelmiş,ama böyle bir tehdit alıyor müdür tarafından.Hem izinli hem ek ders alsın diyorsanız müdürler,el insaf...
 • Şaka gibi
  4 ay önce
  Bütün herkes okul müdüründen fazla ücret alıyor.Bu nasıl bir kokuşmuş sistem.iş güvenlik uzmanı diye bişi uydurdular adamlar 160 saat ek ders alır.şefler akşama yatar 150 saat ücret.çivisi çıktı
 • John Brown
  4 ay önce
  Bütün öğretmenler, okul müdür veya müdür yardımcısı olmayı; para çalmak için istiyorlar.
 • John Brown
  4 ay önce
  Okul müdürü olan öğretmenliği unutan ve 'Öğretmenler Günü'nde kendisini öğretmen olarak gösteren kişilere Milli Eğitim Bakanlığı aylık 2.000,00 TL. 'Sadaka-Bağış' Ödeneği çıkartsın. Hiç olmaz ise Kapkaççı'dan farkları olsun.
 • Talip
  4 ay önce
  Adına ne kadar ters, saçma bir uygulama. Derse girerek mi alınıyor ki adına ek ders deniyor. Miktarına sözüm yok ama ismine itirazım var.
 • Memduh
  5 ay önce
  Müdürü memnun ederlerse okulda başarı,disiplin,ilgi,alaka beraberinde tüm doğallığıyla gelecektir.
 • Sadi
  5 ay önce
  İdarecilik para için yapılmaz yapılmamalı. Müdür ve yardimcilara nöbet ücreti ödemek lüzumsuz. Idareci okulda öğrenci ve öğretmen varken okulda olmalıdır. Zaten derse girmeden yeterli derecede ek ders ücreti alıyor. Biraz idealist olsunlar. Para için makam için yapanlar Allah rızası için bıraksınlar.
 • ha bırde
  5 ay önce
  İşgünü kolay kolay izin rapor almaz idareci öğretmen bu açıdan ekders güzel..asailara yazacaklar yazmışlardır,hıç devamsızlğim yok diye
 • öle değil
  5 ay önce
  BİR:Sınıfa girip ders anlatamayana ekders verilmesi sacma mantıksız..bakanlıkda masada oturuyor EKDERS diiyor..nerde dersi.etik bir uygulama değil.makamda oturana makam tazmınatı adı altında ödersin yada baska kalemden. İKİ: milli eğitim çalişanları içinde genelde sorulan sorular ve en buyuk sıkıntı inanmayacaksıınız %70 ile ekders polemiği..Eğitim öğretmden daha sorunlu..Emeklılığm yaklaştığında bu konuda dosya hazırlayıp bakanliğa başbakan lığa gönderecem.resmi bayram tatili ekders odüyor bıze olmaz böle sacmalık..ödeyeceksen bişi ikramıye de bayram tazmınatı de..ecevi rahmetli öğretmene fark vermek için bu uygulamyı yaptı şimmdiye kadar tarhanalaştı..bende öğretmenim..özel eğitim alnındayım benden kesinti yaptılar farkımı.bakanlık beni kurtardı.
 • ewmutemet
  5 ay önce
  Okul müdürü okulda sorumluluğu en fazla olan ama en az ücret alan kişi konumuna düştü.
 • rahmi
  5 ay önce
  Okul müdürü okulda sorumluluğu en fazla olan ama en az ücret alan kişi konumuna düştü.Şaka gibi...
 • yusuf ipekli
  5 ay önce
  Yorumlar / değerlendirmeler için hepinize çok teşekkür ediyorum, hepinizi aslî görevimiz olan öğretmence duygularla selamlıyorum.
 • ali
  5 ay önce
  izin hakkınız hocam ihtiyacınız olduğunda kullanmanız için. eğer verim almak istiyorsanız tatilinizi izninizi de kullanmalısınız. kullanmamak ekstra bir durum değil, tabi bu izinleri suistimal etmeden yapılmalı. mesela 3 ay da 1 hafta iyi gibi
 • musa
  5 ay önce
  liselere ve ortaokullarda idareciler kesinlikle ders girmemelidir.
 • osman
  5 ay önce
  Bırak öyleyse git.Tepki göster düzenlemeler yapsınlar.Hem ağlarım hem giderim bizimkisi.
 • MUSA
  5 ay önce
  Ortaokul ve liselerde idarecilerin derse girmeleri hiç ama hiç doğru değildir.Öğretim açısından.
 • senay
  5 ay önce
  o zaman onlarda boş dersleri doldursunlar.teneffüslerde öğrencileri denetlesinler.m.yardımcılarının yükü ağır ancak müdürlerin bir kısmı okul işlerinde ilgisiz.hastalanan yaralanan öğrencilerin velilerini bile kendi cep telefonlarımızla arayıp bilgilendiriyoruz.
 • salih
  5 ay önce
  ondan sonra da okuldaki bütün işler müdür yardımcısına kalıyor.Bazı müdürler sırf işler kendisine verilsin de okuldan kaçayım diye şube müdürlerinin etrafında dolanıyor.
 • Arif
  5 ay önce
  Arkadaşlar müdür başyardımcısı da gündeme gelsin lütfen onlar da nöbet ücretinden mahrum
 • murat vural
  5 ay önce
  okul müdürlerini mevzuatında olmayan birçok komisyonda ,kurulda çalıştırıyorlar.(İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri) Okuldaki işleri bırakıp bu komisyon ve kurullarda çalışıyoruz ..Ayrıca Müfettişlerin denetim görevleri iptal edilince tum inceleme soruşturmalarda okul mudurlerine yaptırılmaya başlandı..Mufettişlerin harcırahta aldıkları bu işleri müdürlerin üstüne yıktılar..
 • Ergin
  5 ay önce
  Yıllık izinde ek ders mi kesiliyormuş?Doğru yapıyorlarmış
 • tt
  5 ay önce
  müdür yetkili öğretmenleride bir ara haber yapalım.zahmet oluyo ama .dağ köylerinde hem öğretmenlik hem hademelik hem müdürlük yapan insanlar var.müdürün yaptığı tüm işleri haftada 3 saat gibi komik bir ek dersle yapanları unutmayalım
 • barış
  5 ay önce
  bir idareci değilim ancak yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Konuyla ilgili eleştiri de gelebilir gayet normal ama bu eleştiri var olan gerçekleri değiştiremez...
 • salih caka
  5 ay önce
  bizahmet meslekci mud.yrd.ek ders bakın.....
 • Adem
  5 ay önce
  Müdürlük bir görevdir sanki kazanılmış bir hak gibi mesleğin sonuna kadar yapılacak sanarak görevini unutarak sırf makam mevki hırsı için herşeyi yapan bir uygulama halinden maalesef çıkmadı bir türlü
 • mustafa
  5 ay önce
  6 yıldır okul müdürüyüm çok şükür 84 sınav puanımla idareci oldum, mülakatla değil Allaha şükür. Daha bir gün izin kullandığım gün olmadı 6 yılda. İş günü olup da okula gelmediğim gün hiç olmadı. . Btün mesele sahip olmaya çalıştığım bir evin kredisini ödemek... Çok fazla yoruldum. 6 yılım 20 yıl gibi geldi. duygularımıza tercüman olmuşunuz dilininze sağlık.
 • bekir
  5 ay önce
  yusuf bey önemli bir konuya değinmişsiniz.teşekkür ederim .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...