Okul Birincisi Olduğu Söylenen Öğrenci Açıkta Kalınca Yasal İşlem Başlattı

Okul birincisi olan ve kendisine plaket ile sertifika verilen öğrenci, yükseköğretim tercihlerinde birincilik kontenjanından herhangi bir bölüme yerleşemeyince yasal yollara başvurdu.

Okul Birincisi Olduğu Söylenen Öğrenci Açıkta Kalınca Yasal İşlem Başlattı
10 Ağustos 2019 - 16:42

Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan İbrahim Erdem Atila, Oba Nazmi Yılmaz Anadolu Lisesi'nden okul birincisi olarak mezun oldu. Okul birinciliğinin kendisine törenle bildirildiğini ve plaket ile sertifika verildiğini söyleyen Atila, diploma notunun ise 80.73 olduğunu ve okulun kütüğüne isminin yer aldığı plakayı çaktığını söyledi.

Hiçbir Bölüme Yerleşemedi

2018-2019 eğitim öğretim döneminin sona ermesinin ardından üniversite tercihi için sınava giren Atila, birincilik kontenjanından yerleşmeyi beklediği hiçbir bölüme giremedi. Bu durumu anlayamayan Atila, okula giderek okul yönetimine konuyu aktardı. Okul yönetimi ise iddialara göre, kendisine okul birincisi değil ikincisi olduğunu söyledi. Bunu öğrenen öğrenci ise okul idaresi hakkında yasal yollara başvurdu.

Birincilik kontenjanından dolayı üniversiteyi kazanamadığını belirten İbrahim Erdem Atila, okulların kapanacağı hafta düzenlenen baloda kendisine okul birincisi olduğunun söylendiğini ve ardından sınava girdiğini anlattı. Okulda başka bir öğrencinin kendisini 0.04 puanla geçtiğini ve bunun kendisine haber verilmediğini dile getiren Atila, üniversiteye giremediği için şu an boşta olduğunu söyledi.


Yasal Yollara Başvurdu

Hukuk savaşı başlattıklarını söyleyen Avukat Emre Bal ise, çok önemli bir mağduriyet söz konusu olduğunu belirtti. Öğrencinin herhangi bir üniversiteye yerleşemediğini ve 1 yıl daha sınava hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Bal, bu mağduriyetin giderilmesini istediklerini ifade etti. Bu konuda bir ihmal söz konusuysa gerekli yasal girişimlerde bulunacaklarını belirten Bal, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi. Ortada hatalı veya yanlış bir idari karar varsa dava açacaklarını dile getiren Bal, ayrıca okul müdürü, yardımcıları ve sorumlu öğretmenlerin de bir ihmali bulunuyorsa; maddi ve manevi kayıplar için dava açacakları bilgisini verdi.

Bu haber 1715 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort