OHAL komisyonun seçilmesine son 10 gün kaldı

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması hakkında kanun hükmünde kararname 23 Ocak 2017 tarihinde 29957 sayı ile Resmi Gazete’de yayımlandı. OHAL komisyonu hakkında detayların ve bilgilerin yer aldığı 685 sayılı KHK hükümlerine göre OHAL inceleme komisyonu üyelerinin seçilmesi 1 ay içerisinde yapılacak.

13 Şubat 2017 - 15:46

OHAL komisyonuna üye seçimi işlemi yapılması için 10 gün kaldı

15 Temmuz’dan sonra kamuda başlatılan FETÖ/PDY soruşturması sonucunda meslekten 100 binden fazla kişi atıldı, onlarca kurum kapatıldı binlerce askeri öğrenci hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile hükümler verildi. Masum olduğunu düşünen ve mağduriyet yaşadığını belirten kişilerin KHK’ler için itiraz etmeleri adına Valiliklerde itiraz masaları kuruldu, Valiliklere yapılan başvuruların akıbeti beklenirken 23 Ocak tarihinde yayımlanan KHK ile OHAL inceleme komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

VALİLİKLERE İTİRAZLAR YAPILDI

Meslekten ihraçlar arasında ağırlıklı personel MEB bünyesinde yer alırken meslekten ihraç gerçekleşmeyen kurum kalmadı. FETÖ yapılanmasının devletin tüm kurumlarında etkin ve pasif olarak görev aldığı yetkililer tarafından defalarca dile getirilmiş, kamudan ihraçların ve FETÖ’nün tamamen temizlenmesinin aylar değil yıllar süreceği belirtilmişti. Bu süreçte yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamudan ihraç edilenlerin Valiliklere yapacakları itirazlar gündeme gelmiş, kısa sürede on binlerce itiraz hem Valiliklere hem de Başbakanlık başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığına da yapılmıştı. ogretmenlericin.com olarak Valiliklerde kurulan itiraz masalarının işlevini yerine getiremediğini ve gelen taleplerin rafa kaldırıldığını vurguladık ve masumların bu şekilde daha çok mağdur edileceğini ifade ettik.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU KURULDU

685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması hakkında kanun hükmünde kararname ile OHAL komisyonu kurulması kararı çıktı. OHAL komisyonuna üye seçimi de aynı KHK’de hüküm altına alındı. OHAL inceleme komisyonuna üyeler KHK’nin yayımlanmasının ardından bir ay içerisinde seçilecek. 23 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan KHK hükmüne göre OHAL inceleme komisyonu üyelerinin seçilmesi için yaklaşık 10 gün kaldı.
Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Üyeleri
(OHAL Komisyonu Üyeleri)
ÜYE SAYISIKOMİSYONA SEÇİLECEK ÜYENİN
STATÜSÜKOMİSYONA SEÇİLECEK ÜYEYİ
SEÇECEK KİŞİ
1Kamu
PersoneliBaşbakan
Binali Yıldırım
1Kamu
1Hakim ve SavcıAdalet Bakanı
Bekir Bozdağ
1Mülki
İdare Amiriİçişleri Bakanı
Süleyman Soylu
1Danıştay
Tetkik HakimiHSYK
1Yargıtay
Tetkik HakimiHSYK

7 KİŞİLİK KOMİSYON 150 BİN İTİRAZ

100 bin kamudan ihraç, askeri öğrenciler, kapatılan kurum ve kuruluşlar, lisansları iptal edilen özel kurum çalışanları vb haklarında KHK ile işlem yapılanların değerlendirilmesi yapıldığında OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapacak kişilerin sayısı 150 bini bulacaktır. OHAL komisyonu görev süresi 2 yıl ve 1 yıl uzatma ile ne fazla 3 yıl olacak. Bu süreçte tüm itirazlar incelenecek ve karar verilecek.
Öğretmenler İçin

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bazı branş öğretmeni daha fazla maaş alıyor
Bazı branş öğretmeni daha fazla maaş alıyor
17 yaşındaki öğrenci sporcu Zeynep maç öncesinde hayatını kaybetti
17 yaşındaki öğrenci sporcu Zeynep maç öncesinde hayatını...