OHAL Komisyonu kurulmuyor yaza kaldı

OHAL komisyonu ile ilgili çok önemli bir bilgi ulaştı. Daha önce hükumet tarafından yapılan açıklamalarla kısa süre içerisinde kurulacağı belirtilen komisyonun kurulmasının yaza kaldığı açıklandı .OHAL inceleme komisyonunun referandumdan önce kurlması beklenirken bugün basında yer alan kulis haberler komisyonun kurulmasını bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Geçtiğimiz ay Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından gerçekleştirilen Strazburg ziyaretinde OHAL komisyonunun kurulmasının yaz dönemine kalacağı bilgisi verildiği ortaya çıktı.

05 Nisan 2017 - 11:22 - Güncelleme: 10 Nisan 2017 - 14:13

Ohal Komisyonu ile ilgili 100 binden fazla kişinin beklediği haberle ilgili beklentileri karşılamayan bilgiler geldi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet tarafından geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi temaslarının yeni bir ayrıntısı ortaya çıktı. ogretmenlericin.com olarak biz de bu bilgiyi geçtiğimiz haftalarda almış ancak teyit edemediğimizden paylaşamamıştık

. Bugün bazı ulusal internet siteleri ve kamu haber sitelerinde yer alan bilgiden sonra OHAL inceleme komisyonunun kurulmasının gecikeceğinin bilgisini paylaşma gereği duyduk. Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’e ait haberde de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Strazburg temaslarına yer verildi.

OHAL KOMİSYONU KURULMASI ZAMAN ALIYOR

OHAL inceleme komisyonu kurulmasının zaman aldığı ve bu süreç için daha fazla zaman ayrılması gerektiğinin bilgisi aktarılırken, bu yüzden OHAL komisyonunun kurulmasının yaza kalacağı belirtildi. Bakan Bozdağ’ın görüşmelerinde gündeme gelen ve mağdur olanların sorunlarının çözülmesinde önemli bir mekanizma görevi göreceği açıklanan OHAL inceleme komisyonunun kurulması gecikebilir. OHAL komisyonunun 685 sayılı KHK hükümlerine göre 23 Şubat 2017 tarihine kadar kurulması gerekirken, geçen 2 aydan fazla süreçte hala kurulamadığı görülmektedir.

Türkiye 2014 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından denetim sürecinden çıkarılarak denetim sonrası sürece alınmıştı. Geçen süreçte denetim sonrası sürece tabii olan Türkiye, 15 Temmuz darbe sürecinden sonra kamuda alınan tedbirlerden sonra Avrupa Konseyinin eleştirisine neden oldu. 2017 yılının Ocak ayında Türkiye hakkında kritik bir oylama yapan Avrupa Konseyi Meclisi Türkiyeyi tekrar denetleme sürecine almak istedi. Hükümetin yayımladığı Kanun Hükmünde Kararname ile OHAL inceleme komisyonu kurulması kararlaştırıldı ve KHK gereği 1 ay içerisinde komisyon kurulacağı hükmü yer aldı. MEB personeli ağırlıklı olmak üzere kamudan ihraç edilen binlerce kamu personeli arasında suçsuz olanların görevlerine iadeleri için önemli bir yere sahip olan OHAL komisyonunun kurulması kararı ve işleyiş mekanizması Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) için Türkiye hakkında yapılacak oylamanın ertelenmesine gerekçe olarak gösterildi.


AKPM OYLAMASI 23 NİSAN TARİHİNDE YAPILACAK

Türkiye için son anda oylamadan vazgeçen AKPM’nin 23 Nisan tarihinde oylama yapacağı açıklandı. 16 Nisan’da gerçekleşecek referandumdan çıkacak sonuca göre hükümetin bir yol haritası izleyeceği belirtilirken, referandumdan sonra OHAL süresinin uzatılmaması, hapiste tutuklu gazetecilerin serbest bırakılarak yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesi gibi uygulamalarda 23 Nisan oylaması öncesi tedbriler alınabileceği açıklandı. Bu tedbirlerden sonrada OHAL komisyonunun kurulması çalışmalarının yaz dönemine bırakılacağı ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.
KAYNAK..ÖĞRETMENLER İÇİN 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama