OHAL komisyonu göreve başladı, başvurular ne zaman alınacak?

Başbakan Binali Yıldırım, 685 sayılı KHK çerçevesinde, dün itibariyle OHAL komisyonunun göreve başladığını açıkladı. KHK gereğpi Başbakanlık tarafından açıklanmasının ardından göreve başlamış olan OHAL komisyonu'na müracaatlar ne zaman yapılacak. Başvurular alınmaya başladı mı? İşe detaylar.

17 Mayıs 2017 - 09:37 - Güncelleme: 17 Mayıs 2017 - 09:40

Başbakan Yıldırımın yaptığı açıklamanın ardından uzun zamandır beklenen OHAL komisyonunun beşken ve üyeleri de belli oldu. Basına yansıyan komisyon haberlerinin ardınsan başvuruların alınıp alınmadığı merak konusu oldu.

OHAL komisyonuna başvurularla alakalı 685 sayılı KHK'da hükmü şöyle:

"Usul ve esaslar
Madde 13 - (1) Başvurulara ve Komisyonun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar, Komisyonun teklifi üzerine Başbakanlık tarafından belirlenir ve ilan edilir.

Geçiş hükümleri
Geçici Madde 1 -
(2) Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Komisyon tarafından başvuruların alınmaya başlanacağı tarih, bu maddenin yayımlandığı tarihten itibaren altı ayı geçmemek üzere Başbakanlık tarafından ilan edilir."

DEĞERLENDİRME
İlgili maddelerden de anlaşılacağı üzere, OHAL komisyonun başvuru amaya başladığı tarih ile, usul ve esaslar Başbakanlık tarafından belirlenecek ve ilan edilecektir.
Henüz Başbakanlık tarafından resmi bir açıklama yapılmamasıu da göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki günlerde Başbakanlığın açıklayacağı esas ve usuller beklenecek.
Başbakanlık yayımlayacağı genelge ile KHK komisyonunun çalışma usullerini, başvuru sürelerini belirleyecek. Komisyona başvurular genelgenin yayınlanmasından sonra olacaktır. Hükümde 6 ay içerisinde denmektedir.

Ancak OHAL komisyonunun kurulmasının uzun zaman alması göz önünde bulundurulduğunda, başvuruların da bekletilmemesi temennimizdir. Bir an önce komisyonun kurularak hızlı bir şekilde çalışıp mağduriyetleri gidermesi gerekmektedir.
Öğretmenlersitesi.com/özel haber


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet şefik Alın
  4 ay önce
  Daha önce itirazda bulunmuş ve idare mahkemesine başvurmuş olanların yeniden başvuru yapması gerekiyormu ?
 • Yusuf ATMACA
  6 ay önce
  Yapılacaktır Edilecektir Caktır cektir caktır cektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması