OHAL KHK’LARI İLE 657 SAYILI KANUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından bugüne kadar çıkarılan toplam 26 adet Kanun Hükmünde Kararnamenin bazıları 657 sayılı Kanunda değişiklik de yaptı.

31 Temmuz 2017 - 21:10

Olağanüstü Hal kapsamında çeşitli tedbirlerin alınmasına yönelik düzenlemeler içeren KHK’larda, Devlet memurlarını ilgilendiren çeşitli düzenlemelerin yanı sıra 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapan bazı hükümler de yer aldı. 26 KHK'nın 4 tanesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik içeren düzenlemeler de bulunuyor.

Bu düzenlemeler şunlar:

1-) 668 sayılı KHK

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Tesis edilen sınıflar” başlıklı 48 inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Söz konusu maddenin birinci fıkrasında yapılan değişiklikle, memur sınıflarına “Jandarma Hizmetleri Sınıfı" ve “Sahil Güvenlik Hizmetleri Sınıfı" eklendi.

Böylelikle, yeni eklenen hizmet sınıfları kapsamındaki personel hakkında, özel kanunlarında hüküm bulunmayan hallerde 657 sayılı Kanun hükümleri uygulanması sağlanmış oldu.

Jandarma Hizmetleri Sınıfı, Jandarma Genel Komutanlığı kadrolarında bulunan subay, astsubay ve uzman jandarmaları kapsarken; Sahil Güvenlik Hizmetleri Sınıfı ise Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarında bulunan subay ve astsubayları kapsıyor.

2-) 676 sayılı KHK 

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Genel ve özel şartlar” başlıklı 48 inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Söz konusu maddenin ( A) bendinde yapılan değişiklikle, memuriyete girişte aranan genel şartlar arasına “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.” şartı eklendi.

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller” başlıklı 125 inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Söz konusu maddenin ( E) bendinde yapılan değişiklikle, Devlet memuriyetinden çıkarma yı cezasını gerektiren fiil ve haller arasına “Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak.” fiili eklendi.

3-) 680 sayılı KHK

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Başarı, üstün başarı değerlendirmesi ve ödül” başlıklı 122 nci maddesinde değişiklik yapıldı.

Değişiklikle, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli de ödül verilebilecek memurlar arasına dahil edildi.

4-) 682 sayılı KHK

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Başarı, üstün başarı değerlendirmesi ve ödül” başlıklı 122 nci maddesinde değişiklik yapıldı.

Değişiklikle, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeline bir yıl içinde verilebilecek toplam ödül sayısının, ilgili kurumun dolu kadro sayısının binde 20’sine kadar olması sağlandı.(kamudanhaber.net)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi TIKLA BAŞVUR
Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi TIKLA BAŞVUR
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok